Zmywarka używana – czy musi oznaczać sprzęt gorszej jakości? Zwykliśmy kupować używane samochody. No cóż, wciąż mniejszość stać na zakup w salonie. Równie chętnie stawiamy na używaną elektronikę. Nawet, jeśli posiada jakiś uszczerbek. Kwestia kupowania używanych sprzętów AGD ma się już nieco inaczej. Lodówka, piekarnik czy zmywarka to sprzęty, po które zwykle udajemy się do sklepów. I wybieramy nowe. Atrakcyjne, ładne, z mnóstwem zalet i programów, dzięki którym wiele zadzieje się bez naszego udziału. A gdyby tak oszczędzić swoich finansów na produkcie używanym?

Zmywarka używana – niekoniecznie gorsza

Sprzęt, który był już eksploatowany, niekoniecznie musi oznaczać gorszy. Wpływa na to kilka faktów. Starsze wykonania opiewają na znacznie prostsze konstrukcje. Nie jest to regułą, ale bardzo często zdarza się, że używany sprzęt, który nie posiada aż tylu funkcji, atrakcji i programów, jest w stanie wygrać pod względem żywotności, z tym zakupionym wprost od producenta. Nowe wykonania to coraz więcej technologii, innowacyjnych rozwiązań, elementów, programów. Takie działania mają nie tylko na celu ułatwiać nam życie. Z drugiej strony utrudniają je, bo sprzęty znacznie częściej trafiają do naprawy.

Zmywarka używana, lodówka czy też innego rodzaju sprzęt AGD, to wciąż doskonała alternatywa dla osób, które szukają oszczędności. Potrzebują tych podstawowych sprzętów, ale nie mogą pozwolić sobie na zakup drogiego, nowego, „wypasionego”. Nierzadko używane sprzęty tego typu chętnie wybieramy, bo są nam potrzebna na przykład, na działkę lub, jako drugi sprzęt. Zapasowy, użytkowany okazjonalnie, by zyskać możliwość przechowania większej liczby produktów spożywczych, w przypadku lodówki czy też szybszego uporania się z naczyniami po dużej imprezie, gdy w grę wchodzi zmywarka.

Jak wybierać i na co zwracać uwagę

Mamy kilka dróg prowadzących do nabycia używanych sprzętów. Ogłoszenia prywatne i osoby nieznajome. Niestety tutaj nie jesteśmy w stanie poznać historii eksploatacji danego sprzętu. Obca osoba niekoniecznie musi chcieć nasz oszukać, ale chcąc sprzedać swój sprzęt, może zataić pewne fakty.

Najlepiej byłoby korzystać z propozycji znajomych bądź rodziny. Wiemy, z jakim sprzętem mamy do czynienia i co się z nim działo. Poza tym często podczas remontów bądź zmiany aranżacji, sprzęt AGD zostaje wymieniany na nowy. Staremu niekoniecznie musi cokolwiek być. Ot, inny wystrój i ktoś chce lepszego sprzętu, z wyższej półki.

Kolejno mamy okazję skorzystać ze sklepów, które zajmują się skupem i sprzedażą używanych sprzętów AGD. Plusem jest zwykle opatrzenie nawet półroczną gwarancją.

Mamy zatem sporo możliwości, by znaleźć używany sprzęt, który spełni nasze oczekiwania. Szybciej ulegnie awarii niż ten nowy, z wiadomych względów. W wielu sytuacjach jest to jednak bardzo dobre rozwiązanie. Nie tylko pod względem finansowym.

Czy trzeba zatem bać się zakupu, jakim jest zmywarka używana? Z pewnością nie. Po prostu warto wiedzieć, gdzie kupować i jak wybierać, by ostatecznie zyskać na sprzęcie, który posłuży nam przez maksymalnie długi czas.

Ocena