Zasłony dekoracyjne. Jak dobierać je do wnętrza?

Aranżacje okienne mają ogromny wpływ na klimat panujący we wnętrzu. To, czy umieścimy w nich rolety, czy firany nie pozostaje bez znaczenia. Dużym zainteresowaniem cieszą się zasłony dekoracyjne. Ich wybór jest na rynku na tyle duży, że każdy potencjalnie zainteresowany z pewnością znajdzie coś dla siebie. Co ważne, mogą one stanowić jedyną ozdobę okienną lub być łączone z innymi elementami okiennych aranżacji.

Firany i zasłony dekoracyjne mają za zadanie nie tylko ozdabiać nasze okna. Pełnią też ważną funkcję praktyczną. Osłaniają wnętrze mieszkania przed nadmiernym nagrzewaniem w słoneczne dni oraz zapewniają prywatność domownikom. Harmonijnie zestawiane z innymi elementami wystroju sprzyja tworzeniu niezwykle efektownych aranżacji z ich udziałem.

Określ swoje potrzeby?

Zanim wybierzesz zasłony dekoracyjne do swojego domu, określ najpierw, jakiemu celowi mają służyć. Czy będzie to element o charakterze czysto dekoracyjnym, a może jego główną rolą ma być osłonięcie mieszkania przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym? Osoby, które chcą ukryć wnętrze przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, wybierają zazwyczaj grube kotary lub zasłony wykonane z kryjącej tkaniny.

Są i takie osoby, które całkowicie rezygnują z zasłon we wnętrzach swoich domów. Zastępują je wtedy inną dekoracją okienną lub pozostawiają okna całkowicie nieosłonięte. Taki wystrój doskonale sprawdza się, gdy z okien rozpościera się piękny widok, a najbliższy sąsiad mieszka na tyle daleko, że nie musimy się martwić, że będzie zaglądał nam w okna.

Zasłony dekoracyjne dopasuj do wnętrza

Warto pamiętać, że zasłony będą miały walory dekoracyjne tylko wtedy, gdy zostaną w odpowiedni sposób dopasowane do pomieszczania, w którym mają zawisnąć. Znacznie ma tutaj zarówno powierzchnia pomieszczenia, jego rozkład, wielkość okien, jak i lokalizacja względem kierunków geograficznych, oraz nasłonecznienie.

Ciężkie, nieprzepuszczalne dla światła tkaniny nie są już tak modne, jak dawniej. We wnętrzach mieszkań zdecydowanie częściej spotkać można lekkie zasłony dekoracyjne, które dobrze komponują się z innymi elementami wystroju. Mogą nawiązywać do niego kolorem lub deseniem. Warto jednak zwrócić uwagę również na długość zasłon. Te sięgające podłogi nie zawsze sprawdzą się w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni. Mogą dawać wrażenie, że pomieszczenie jest mniejsze, niż w rzeczywistości.

Uzależnij zasłonę od charakteru pomieszczenia

Dopasowując zasłonę do wnętrza, warto wziąć pod uwagę również charakter i funkcję pomieszczenia. To, co będzie pasowało do sypialni lub pokoju dziecięcego, niekoniecznie sprawdzi się dobrze w salonie. Znaczenie będzie tu miała zarówno kolorystyka i wzór materiału, jak i jego rodzaj.

Bogata kolorystyka i przykuwające wzrok motywy dekoracyjne najlepiej sprawdzą się w pokoju dziecięcym lub nastolatka. W sypialni lepiej postawić na stonowane, spokojne kolory, które pozwolą nam zasnąć. Najlepiej sprawdzą się tu błękity i fiolety. W salonie natomiast warto dopasować kolorystykę zasłon do innych elementów aranżacji. Można też postawić na mocniejszy akcent kolorystyczny, który sprawi, że zasłony staną się najistotniejszym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Odważniejsze osoby pozwalają sobie na zasłony w intensywnych, energetyzujących kolorach, inni preferują spokojne, stonowane barwy.

Zasłony dekoracyjne pełnią we wnętrzu ważną rolę. Ocieplają wnętrze, nadają mu charakteru, osłaniają przed niepożądanymi spojrzeniami. Właściwie dobrane mogą stać się istotnym elementem aranżacyjnym.

Ocena