Odpowiednia aranżacja okien to podstawa wystroju naszego wnętrza, ale i klimatu, jaki stworzymy. Żaluzje i rolety pozwalają uzyskać intymną atmosferę. Odgradzają nas od świata zewnętrznego, wścibskich spojrzeń. Sprawiają, że we własnych domach czujemy się bezpiecznie i intymnie. Poza tym to kwestie praktyczne. Możliwość uniknięcia palących promieni słonecznych czy zapewnienie idealnych warunków do relaksującego snu. Sprawdzamy, co lepiej wybrać. Kiedy postawić na rolety, a kiedy na żaluzje. Jakie wady i zalety mają poszczególne rozwiązania.

Żaluzje i rolety do każdego wnętrza

Żaluzje znane są nam od dawna. Niegdyś stosowane przede wszystkim w obiektach publicznych. Potem zagościły w naszych wnętrzach. Aluminiowe, kolorowe, pozwalające regulować dopływ światła. Czy jednak idealne? Trudno o nich powiedzieć, iż są eleganckie. Rozwiązanie stanowią jednak praktyczne. Choć dziś chętniej wybieramy rolety. Równie funkcjonalne, jednak pod względem wizualnym sprawdzające się znacznie lepiej.

Gdy pod uwagę bierzemy żaluzje i rolety, oceniamy własne oczekiwania. Zastanawiamy się, które z nich uczynią nasze wnętrza bardziej przyjaznymi i przytulnymi. Do tego chcemy mieć naprawdę wyjątkową dekorację okienną, bowiem nierzadko jest to element, który ma zastąpić ciężkie i grube zasłony, a także banalne firanki. Liczymy na rozwiązanie proste, a jednocześnie pięknie się prezentujące. I co najważniejsze, dające możliwość decydowania o tym, ile światła będzie wpadało do naszych pomieszczeń.

Rolety rzymskie, dzień-noc i nie tylko

Rolety są zdecydowanie bardziej eleganckie i estetyczne. Poza tym łatwiejsze do utrzymania w czystości. Chętnie wybierane ze względu na sporą paletę wykonań, odmiennych nie tylko pod względem kolorystyki. Rolety rzymskie mogą być dodatkowo marszczone, co czyni je jeszcze ciekawszymi. Z kolei system dzień-noc pozwala bardzo elastycznie regulować ilość światła wpadającego do wnętrza.

Co z tradycyjnymi żaluzjami? Są rzadziej wybierane, ze względu na mniejsze możliwości regulacji i mniej estetyczny wygląd. Do wyboru mamy jednak chociażby żaluzje drewniane, które w wielu wnętrzach mogą idealnie spełniać swoje funkcje. Nadając charakteru, uzupełniając zastosowaną aranżację.

Rozwiązanie idealne, czyli jakie

Rolety dają poczucie komfortu i intymności. Żaluzje na pierwszym miejscu mają być proste i praktyczne. To, które ostatecznie wybierzemy, zależne powinno być przede wszystkim od naszych potrzeb. Wymagań, oczekiwań.

Do tego pod uwagę należy wziąć pomieszczenie, w którym mają zawisnąć i jego funkcje. Wybraną aranżację bądź tę dopiero planowaną. Żaluzje i rolety poza swoją funkcjonalnością, wciąż powinny pasować do wystroju naszych wnętrz. W końcu to one zadecydują o tym czy poczujemy się tutaj bezpiecznie.

Ocena