Wystrój skandynawski w polskim domu

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych nurtów architektury wnętrz w polskich domach jest wystrój skandynawski. Od lat zachwyca nas prostą formą i funkcjonalnością. Wśród wyróżniających go cech możemy wymienić przestrzeń oraz światło.

Wystrój skandynawski, podobnie jak wiele innych nurtów wnętrzarskich, powstał w odpowiedzi na potrzeby ówczesnych ludzi. Ich największą bolączką był krótki dzień i ciemne wnętrza. Poprzez zmianę wystroju postanowiono nieco wydłużyć dzień we wnętrzu i poprawić jego funkcjonalność. Zacznijmy jednak od początku.

Początki stylu skandynawskiego

Jak sama nazwa wskazuje, wystrój skandynawski wywodzi się z północy Europy, a konkretnie z krajów skandynawskich: Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii. Jego źródło sięga początku XX wieku. Wtedy to Carl Larson, szwedzki malarz, a zarazem architekt wnętrz zaczął szukać sposobu na wydłużenie dnia w skandynawskich, pogrążonych w ponurym klimacie wnętrzach. Tam, gdzie dni są krótkie, a deficyt światła słonecznego szczególnie daje się we znaki, taka zmiana okazała się bardzo korzystna.

W ten sposób Carl Larson stał się prekursorem tego stylu i przełamał obowiązujący ówcześnie kanon obowiązujący w architekturze wnętrz. Zamiast ciemnego i przygnębiającego wystroju postawił na lekką formę i jasną barwę.

Styl skandynawski szybko przyjął się w Szwecji, a potem także w innych krajach, nie tylko skandynawskich. Do jego popularyzacji przyczyniło otrzymanie nagrody Lunning Prize, którą doceniono wystrój skandynawski, a tym samym wyznaczono kierunek aranżacji wnętrz na północy Europy.

Wystrój skandynawski – cechy charakterystyczne

Celem stylu skandynawskiego jest aranżacja pomieszczeń prostych, funkcjonalnych i nawiązujących do natury. Bardzo istotne jest tutaj optyczne powiększenie wnętrza i jego rozjaśnienie. Stąd jako cechy charakterystyczne można wymienić prosty styl, minimalizm w ilości wprowadzanych do aranżacji  mebli, sprzętów i dodatków oraz jasną kolorystykę zarówno ścian, jak i elementów wystroju.

Skandynawowie bardzo często rezygnują też z firan oraz innych przesłon okiennych. Istotne staje się to, by wpuścić do wnętrza jak najwięcej światła słonecznego. Z kolei po zmroku należy korzystać z funkcjonalnego oświetlenia sztucznego. Najbardziej rozpoznawalną oprawę, która łączona jest z tym stylem, stanowi lampa podłogowa na trójnogu z prostym lub lekko rozkloszowanym wykonanym z tkaniny abażurem.

Skandynawskie wnętrza muszą być przede wszystkim praktyczne, ale i komfortowe. Nie może w nich zabraknąć naturalnych materiałów. Tym, który pojawia się najpowszechniej, jest drewno. Wystrój skandynawski szczególnie ceni jasne, sosnowe drewno albo takie, które zostało pobielone. Poza drewnem spotkamy w takich wnętrzach także kamień, wiklinę, bawełnę, wełnę, len oraz jutę.

A jak wyglądają meble w takim wnętrzu? Przede wszystkim powinny być proste, praktyczne oraz lekkie. Ich ilość ograniczamy do niezbędnego minimum, bo wystrój skandynawski lubi też przestrzeń. Czy takie wnętrza dobrze odnajdują się w polskich realiach? Moim zdaniem doskonale. Trzeba tylko wiedzieć, jak je urządzić.

Ocena