Aranżując gabinet lub domowe biuro, szczególną uwagę należy zwrócić na jego ergonomię. Ustawienie sprzętów, wysokość biurka, czy wygodne krzesło biurowe. To elementy, które będą istotnie wpływać na naszą wygodę i efektywność pracy. Ogromne znaczenie ma tutaj zwłaszcza to ostatnie. Nie tylko decyduje o wygodzie, ale wpływa też na zdrowie. Pozostawanie w pozycji siedzącej przez kilka godzin dziennie nie jest dla nas korzystne. Naszym celem powinien więc być dobór takiego krzesła, które zapewni komfort pracy.

Bezpieczeństwo, wygoda oraz efektywność pracy. To trzy najważniejsze czynniki, jakie należy brać pod uwagę, wybierając krzesło do pracy przy biurku. Pozostawanie w pozycji siedzącej przez długi czas obciąża kręgosłup i przyczynia się do powstawania napięć i bólów mięśni. Niekorzystnie wpływa też na układ krwionośny. Gorszy przepływ krwi może być przyczyną powstawania żylaków, które nie tylko szpecą, ale są też poważną zmianą chorobową. Wygodne krzesło biurowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb pracownika, pomoże stworzyć stanowisko pracy, które sprzyjać będzie jego zdrowiu i efektywności.

Zwróć uwagę na możliwość regulacji siedziska

Jednym z najważniejszych czynników warunkujących komfort pracy przy biurku, jest wysokość siedziska. Wybierając wygodne krzesło biurowe, warto zwrócić uwagę, czy ma ono możliwość regulacji i dostosowania do wysokości pracownika. Prawidłową pozycją będzie taka, w której stopy spoczywają płasko na podłodze, a kolana pozostaną ugięte pod kątem 90⁰. Dzięki temu ciężar ciała zostanie właściwie rozłożony, a kręgosłup nie będzie nadmiernie obciążony.

Regulacja wysokości fotela powinna mieć blokadę, która uniemożliwi samoistną zmianę wysokości siedziska pod wpływem jego obciążenia. Warto też zadbać o to, by siedzisko miało odpowiednią głębokość. Przyjmuje się, że wystarczy, jeśli spoczywać będzie na nim ok. 3/4 długości ud pracownika. Zbyt głębokie siedzisko może wymuszać pochyloną pozycję ciała, co również obciąża kręgosłup.

Wygodne krzesło biurowe a podłokietniki

Możliwość oparcia przedramienia na podłokietniku to duże udogodnienie, które przydaje się zwłaszcza w czasie pracy przy komputerze. W przeważającej ilości krzeseł biurowych podłokietniki są nieruchome i nie zawsze można je dostosować do konkretnej osoby. Doskonałą alternatywą będzie tu wygodne krzesło biurowe z możliwością regulacji podłokietników. Niestety opcję taką oferuje niewielu producentów. Warto sprawdzić, czy posiada ją wybrany przez nas model.

Pamiętaj o wygodnym oparciu

Kolejną kwestią jest odpowiednio wyprofilowane oparcie. Jeśli da stabilną podporę plecom i wymusi na pracowniku właściwą postawę, jego kręgosłup nie będzie narażony na obciążenia, a komfort pracy zostanie zapewniony. Wygodne krzesło biurowe powinno mieć oparcie wyprofilowane w kształcie litery “s”. Dobrze też, jeśli będzie istniała możliwość regulacji jego wysokości. W ten sposób krzesło posłuży osobom o różnym wzroście.

Dostosowanie stanowiska pracy do konkretnej osoby to wymóg konieczny, jeśli zależy nam na komforcie oraz efektywności. Wygodne krzesło biurowe jest tutaj jednym z najistotniejszych czynników, który należy wziąć pod uwagę.

Ocena