Bezpieczne przechowywanie wielkoformatowych arkuszy papieru to konieczność nie tylko w zawodzie architekta, ale także wielu innych branżach. Sposób, w jaki zabezpieczane są projekty, szkice, rysunki, plakaty oraz wiele innych istotnych dokumentów, może mieć decydujący wpływ na ich trwałość i zachowanie zawartych na nich informacji. Jak zatem należy je przechowywać i komu jest to potrzebne?

Producenci opakowań dostarczają na rynek różnorodne rodzaje opakowań od tekturowych kartonów, poprzez folię bąbelkową aż po tuby kartonowe. Wybór odpowiednich opakowań należy dostosowywać do celu, jakiemu mają służyć. Inny rodzaj wybierzemy do przechowywania rodzinnych pamiątek, inny do wysyłki wartościowych przedmiotów, a jeszcze inny, jeśli zamierzamy zabezpieczyć przed zniszczeniem ważne dokumenty, obrazy albo plakaty.

Dlaczego tuby kartonowe?

Tuby kartonowe charakteryzują się różnymi rozmiarami, dlatego stosunkowo łatwo można je dostosować do indywidualnych wymagań. Długość tulei zazwyczaj waha się od kilkunastu centymetrów aż do 2 metrów. Jeśli konsument potrzebuje opakowania o niestandardowych wymiarach, zwykle istnieje również możliwość zamówienia go u producenta.

Czym charakteryzują się tuby kartonowe i dlaczego warto z nich korzystać? Są to wykonane z solidnej tektury opakowania o okrągłym przekroju. Średnica tulei zazwyczaj waha się od 40 do 120 milimetrów. Jej sztywna ścianka sprawia, że opakowanie cechuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Zabezpieczenie jej wylotów za pomocą zatyczek umożliwia przechowywanie bez obaw, że dokumenty przez nieuwagę wysuną się ze środka.

Tuby kartonowe doskonale sprawdzają się do przechowywania oraz transportu arkuszy papieru o formacie większym niż A4. Ich struktura jest na tyle solidna, że z powodzeniem mogą być użytkowane więcej niż jeden raz. Zwinięte w rulon i zabezpieczone wewnątrz dokumenty, plakaty, szkice i projekty chronione są w ten sposób przed zagnieceniem, zalaniem, zakurzeniem oraz innymi rodzajami zabrudzeń czy uszkodzeń.

Dla kogo tuby kartonowe?

Tuby kartonowe są specyficznym rodzajem opakowań. Nie da się ukryć, że są nieco mniej popularne niż kartony tekturowe, folia stretch czy folia bąbelkowa. Z czego to wynika? Standardowy wymiar wielu dokumentów to format A4. Konieczność przechowywania większych arkuszy ogranicza się zwykle do wąskiej grupy odbiorców. Zazwyczaj są to wspomniani już wyżej architekci, a także dziennikarze, geodeci, malarze, osoby zajmujące się sprzedażą obrazów oraz pracownicy różnego rodzaju wydawnictw i drukarni. Podążając tym tropem nie trudno odgadnąć, że tego typu opakowaniami będą zainteresowani też studenci architektury, dziennikarstwa i malarstwa.

To jednak nie koniec listy osób, które znajdują dla nich zastosowanie. Opakowania te doskonale sprawdzają się bowiem do magazynowania oraz transportu wąskich i długich przedmiotów. Zabezpieczą więc wędki, lunety i wiele innych przedmiotów o zbliżonych kształtach. Czy trudno byłoby się bez nich obejść? Osobom, które na co dzień pracują z dokumentami i arkuszami o dużych formatach zdecydowanie tak.

Ocena