Oświetlenie pozostawia dziś bardzo duże pole do popisu. Przy pomocy różnych form, kształtów, elementów ozdobnych i materiałów, z jakich wykonane są lampy, możemy kreować każde wnętrze. Niezależnie od jego wielkości, jak i zaaranżowanego stylu. Coraz chętniej stawiamy na rynkowe nowości, a pośród nich taśmy LED. To doskonała alternatywa, gdy liczy się na pierwszym miejscu efekt dekoracyjny, budowanie atmosfery, a przy tym praktyczne rozwiązanie. Z pomocą tradycyjnych lamp nie jesteśmy bowiem w stanie doświetlić chociażby ciemnych kątów.

Miejsca, w których warto zastosować taśmy LED

Taśmy LED-owe charakteryzuje przede wszystkim prosty montaż (najczęściej taśma samoprzylepna), wysoka jakość i efektowność. Są niewielkich rozmiarów, możliwe do przyklejenia, jak i ukształtowania w taki sposób, by wpasować się niemalże w każdy kąt. To ich największe zalety. Nie sprawdzą się, jako oświetlenie główne, ale będą doskonale doświetlać blaty robocze, kąty czy też miejsca, które mają zostać uwydatnione.

Blat w kuchni, schody czy też sufity to miejsca, w których na równi będą spełniały funkcje praktyczne, co dekoracyjne. Stworzą klimat wnętrza, pozwolą bezpiecznie i komfortowo przyrządzać potrawy w kuchni. Światło główne powoduje tworzenie się cieni, zatem taki sposób doświetlenia miejsc roboczych jest nawet wskazany. Z kolei schody będą nie tylko pięknie się prezentować, ale i w ciemnym korytarzu czy też wieczorową porą, nie potkniemy się na nich.

LED-owe taśmy to właściwie jedyna opcja podświetlenia lub doświetlenia miejsc trudno dostępnych. Zarówno w kuchniach, jak i łazienkach. Na korytarzach, w przedpokojach. Na rynku znajdziemy rozwiązania, które odporne są na działanie rozmaitych czynników, w tym atmosferycznych. Stąd taśmy LED mogą swoje miejsce znaleźć w garażach, na podjazdach i w ogrodach. Nowoczesne lampy to piękne i praktyczne rozwiązanie do każdego wnętrza, ale w skromnych przestrzeniach LED-y pomogą stworzyć przytulną atmosferę, zachowując swoje praktyczne funkcje.

Błędy, których należy unikać podczas zakupów

Niewiedza w tej kwestii powoduje, że przeważnie kierujemy się ceną. Niestety tylko i wyłącznie ceną. Niektórzy producenci liczą na swój zarobek i korzystają z niewiedzy klientów. Nie dołączają żadnych informacji, a w efekcie końcowym wybrane przez nas taśmy ostatecznie świecą nierówno, szybko się przepalają. Dają mało światła czy też sprawiają problemy podczas montażu. Informacja o produkcie powinna być dla nas podstawą wyboru.

LED-y to generalnie oszczędność. O ile wybierzemy je wedle odpowiednich parametrów. Błędem jest kierowanie się podczas zakupów parametrem mocy mierzonej w watach. Ta ma zastosowanie tylko w przypadku żarówek tradycyjnych, a nie LED-owych. W ten sposób często wybieramy oświetlenie, które teoretycznie fajnie wygląda i dobrze się sprawdza, ale szybko zaskakują nas rachunki za prąd.

Parametr, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę to strumień świetlny mierzony w lumenach. Nie liczba diod, jak i ich rozmieszczenie decyduje o tym, jak mocne i jasne światło uzyskamy.

Taśma, na której umieszczone są diody to oczywiście podstawa. Ale należy przyjrzeć się również zasilaczowi. Słabej jakości sprawi, że nasze LED-y będą mniej żywotne, a do tego nie otrzymamy pożądanej jakości światła. Istotny jest kolejno montaż. Taśmy LED-owe zwykle sprzedawane są w 5-metrowych rolkach. Wynika to z faktu, że im większa długość, tym większy spadek mocy na diodach, które są oddalone najbardziej od źródła zasilania.

Ostatni element, do którego przykładamy dużą wagę to gwarancja. Teoretycznie dwuletnia. Nie brakuje jednak firm, które po kilku miesiącach znikają z rynku i nici z naszej gwarancji. Doczytać należy także warunki gwarancji, która może obejmować ewentualną naprawę bądź wymianę tylko wtedy, gdy diody świecą przez określony czas w ciągu dnia.

Jak wybierać?

Taśmy LED możemy weryfikować pod kątem kilku informacji:

  • rodzaju zastosowanych diod,
  • rozmieszczenia (zagęszczenia) diod,
  • koloru świecenia – do wyboru są jednokolorowe oraz wielokolorowe RGB,
  • długości – standardowo, uprzednio wspomniane rolki 5-metrowe,
  • klasy szczelności:

* IP 20 – niewodoodporne,
* IP 65 – wodoodporne w silikonie,
* IP 68 – wodoodporne zewnętrzne w gumie.

Poza tymi informacjami, uwagę należy zwrócić również na opatrzenie odpowiednimi atestami:

  • CE – informujący, iż produkt spełnia wszystkie wymagania dyrektyw tak zwanego „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej,
  • ROHS – dyrektywa dotycząca zmniejszania ilości substancji niebezpiecznych, które przenikają do środowiska, a pochodzą z odpadów elektrycznych i elektronicznych.

Nie zapominamy o barwie światła. Do wyboru mamy najczęściej ciepłą, ale na rynku znajdujemy już rozwiązania o barwie zimnej. To ten parametr zadecyduje, w jaki sposób wykreujemy swoje wnętrze i jaką stworzymy w nim atmosferę.

Na koniec pozostaje moc i klasa szczelności zasilacza. Tym bardziej, jeśli stawiamy na łączenie kilku taśm LED, by uzyskać podświetlenie na całej długości, na przykład korytarza czy pokaźnego blatu roboczego w kuchni bądź też sufitu. Obydwa elementy zadecydują o stosunkowo długim, a przede wszystkim niezawodnym i bezawaryjnym działaniu tego typu podświetlenia.

Zanim wybierzesz się na zakupy

Można stwierdzić, że panuje spory boom na oświetlenie LED-owe. Jest nowoczesne, oszczędne, minimalistyczne, a przy tym kolorowe światło pozwala stworzyć przyjazny i ciepły klimat wnętrza. Można pokusić się o fantazyjne rozwiązania i modelowanie wybranej przestrzeni. Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, dobrze zaplanujmy oświetlenie w swoim domu.

Każdy rodzaj oświetlenia wymaga jego dokładnego rozplanowania. Miejsc, w których mają zostać umieszczone LED-y, sposobu montażu, opisanych wcześniej parametrów. Liczy się także budżet finansowy przeznaczony na ten cel. I rola, jaką w naszych wnętrzach mają spełniać LED-y. Kupowanie „na czuja”, kierując się tylko ceną nie przyniesie ani dekoracyjnego efektu, na jakim nam zależy, ani tym bardziej oszczędności na rachunkach za prąd.

Ocena