Opakowanie często okazuje się kluczem do sukcesu w biznesie. Ładnie zapakowane produkty sprzedają się lepiej i szybciej. Znajdują zainteresowanie wśród klientów, którzy poszukują efektownych prezentów dla swoich bliskich. Przykładem opakowania, które podkreśla walory oferowanych do sprzedaży produktów, jest celofan. 

Na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów opakowaniowych. Każdy z nich znajduje swoje przeznaczenie. Kartony tekturowe doskonale sprawdzają się do pakowania i zabezpieczania większych przedmiotów na czas transportu oraz podczas przeprowadzki, folia bąbelkowa chroni przesyłane towary przed uszkodzeniami, a celofan sprawia, że zapakowane w nią produkty prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Dziś przybliżę Wam ostanie ze wspomnianych wyżej opakowań.

Celofan i jego liczne zalety

Celofan wytwarzany jest z folii polipropylenowej. Często określamy go mianem  folii celofanowej. Przy poruszeniu charakterystycznie szeleści i zazwyczaj jest bezbarwny. Może się jednak zdarzyć, że będzie barwiony na jednolity kolor lub  w różnobarwne wzory. Jego wyjątkowość polega na tym, że zapakowane w celofan przedmioty prezentują się bardzo atrakcyjnie. Ich kolory są żywe i bardziej intensywne. Dzięki temu celofanowe opakowania stosowane są przez producentów pamiątek i podarków, a także osoby prywatne, które chcą w ten sposób podnieść walory estetyczne konkretnego przedmiotu.

Do czego można wykorzystać folię celofanową?

Celofan znajduje szereg przeróżnych zastosowań. Szczególnie upodobali go sobie producenci pamiątek i drobnych upominków. W folię celofanową pakowane są również dekoracje ślubne, świąteczne oraz okolicznościowe, prezenty mikołajkowe dla dzieci, kosmetyki, a także słodycze.

Folia celofanowa szczególne miejsce zajmuje również w kwiaciarniach. Zapakowane w nią kwiaty prezentują się bardzo efektownie. W tym przypadku dość często będziemy mieć do czynienia z celofanem barwionym.

Celofan jest bezpieczny dla produktów spożywczych. Stąd znajduje również zastosowanie do pakowania pożywienia. Spotkamy się z nim między innymi w przypadku wyrobów cukierniczych, mięs oraz niektórych wędlin (wykorzystuje się go do produkcji osłonek na wędliny).

Celofan na co dzień

Z celofanem spotykamy się każdego dnia, choć często nie zdajemy sobie sprawy, że jest tak powszechny w naszym życiu. I choć jest to produkt, który powstał całkiem przypadkiem, szybko znalazł wiele różnych zastosowań. J. E. Brandenberger, szwajcarski inżynier i wynalazca celofanu, początkowo chciał stworzyć wodoodporny obrus. Sprawy potoczyły się inaczej, niż pierwotnie zakładał, i powstał zupełnie inny produkt.

Celofan doskonale nadaje się do dekoracyjnego pakowania przedmiotów. Sprawia, że prezenty, upominki i pamiątki prezentują się bardzo efektownie. Stosując celofan jako ozdobne opakowanie, nie trzeba nawet dodawać innych ozdób i dekoracji. Wystarczy ładna wstążka, którą zawiążemy celofanową folię. O tym, że jest to wyjątkowy materiał do pakowania prezentów, świadczy jego szerokie zastosowanie przez producentów upominków.

Ocena