Oświetlenie typu spotlight już od jakiegoś czasu gości we wnętrzach naszych mieszkań. Przyjęło się na tyle dobrze, że wciąż odnajdujemy je w nowych aranżacjach. Wspaniale sprawdza się w pomieszczeniach o różnym sposobie użytkowania, a w lokalach mieszkalnych wnętrzach o różnym charakterze. Na czym polega fenomen tego oświetlenia, za co je lubimy i jakie funkcje może pełnić we wnętrzach?

Aby odpowiedzieć na te pytanie, trzeba najpierw zdać sobie sprawę, czym właściwie są lampy spotlight. Osoby, które znają język angielski, już po samej nazwie zorientują się, że jest to oświetlenie punktowe. Po angielsku spot to po prostu plamka lub punkt. Nietrudno zatem domyślić się, z jakiego typu oświetleniem będziemy mieli tu do czynienia.

Spot znaczy punkt

Cechą charakterystyczną tego typu oświetlenia jest sposób, w jaki emitowane jest światło. Snop światła, który kształtem może przypominać stożek, znajduje różne zastosowania aranżacyjne. To jego ogromne atuty, które dają wiele możliwości urządzenia mieszkania z jego wykorzystaniem. Niestety spoty mają też swoje wady. Wśród najważniejszych należy wymienić małe natężenie światła. Z czym to się wiąże? Jeśli chcielibyśmy zastosować spotlight lampy jako oświetlenie główne w pomieszczeniu, z pewnością będziemy musieli użyć do tego celu nie jednej, a wielu opraw.

Gdzie je znajdziemy?

Spotlight to ten typ oświetlenia, który doskonale sprawdza się w różnych wnętrzach. Spotkamy się z nim w pomieszczeniach mieszkalnych i nie raz zapewne zdarzyło się nam widzieć je również w różnego rodzaju lokalach użytkowych o charakterze komercyjnym. Sklepach, salonach kosmetycznych i fryzjerskich,  biurach itp. Ich niewątpliwym atutem jest urok, jakiego dodają wnętrzu i nowoczesny look.

W mieszkaniach również odnajdziemy je w różnych pomieszczeniach. Będziemy mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają kuchnie zaaranżowane z ich udziałem, przedpokoje, korytarze, łazienki, ale i pokoje i salony.

Oświetlenie typu spot bardzo często wykorzystywane jest również do doświetlania scen.

Funkcje oświetlenia

Oświetlenie typu spotlight, o czym była już mowa, może być wykorzystywane jako oświetlenie główne pomieszczenia. Ze względu na małe natężenie światła pojedynczej oprawy, konieczne jest wtedy zastosowanie większej ich ilości. Większe instalacje świetlne z udziałem spotów mogą nie tylko dawać wystarczającą ilość światła, ale również prezentować się niezwykle atrakcyjnie we wnętrzu. Aranżacje z ich udziałem podnoszą standard wykończenia wnętrza.

Spoty to również oświetlenie funkcyjne. Stosuje się je w pomieszczeniu do doświetlenia  zacienionych miejsc, z uwagi na utrudnioną dostępność światła ogólnego. W tej roli sprawdzają się doskonale. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę, że przy spotach bardzo często istnieje możliwość regulacji kąta padania wiązki światła, co umożliwia kierowanie go w określą stronę.

To właśnie ta ostatnia cecha sprzyja jeszcze jednej ważnej funkcji, a mianowicie tworzeniu dekoracyjnych aranżacji świetlnych. Odpowiednio zaaranżowane oświetlenie z udziałem spotlight już samo w sobie może stanowić ciekawą dekorację. Dodatkowo możemy doświetlić nimi ciekawe, godne uwagi elementy wystroju pomieszczenia. To bardzo częsty sposób zastosowania spotów we wnętrzu. Sprawdza się nie tylko w mieszkaniach, ale również na przykład do wyeksponowania wybranych miejsc wystaw sklepowych oraz asortymentu na półkach.

Jak widać spotlight ma bardzo wiele zastosowań we wnętrzu. Jaki sposób aranżacji z ich udziałem wybierzmy będzie zależeć od nas samych.

Ocena