Rozpoczęcie budowy domu - jak przygotować teren

Marzysz o budowie własnego domu? Powinieneś wiedzieć, że rozpoczęcie budowy może być uzależnione od właściwego przygotowania placu budowy. Co więcej, prawidłowe przygotowanie parceli będzie też miało wpływ na późniejsze zagospodarowanie działki. Co zrobić, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i mieć mniej pracy przy zakładaniu ogrodu?

Wielu inwestorów uważa, że zagospodarowanie terenu to ostatnia z prac, jaką należy wykonać przy budowie domu. Nie wiedzą jednak, że rozpoczęcie budowy właśnie od tego etapu może przekładać się na krótszy czas trwania kolejnych etapów budowy, ułatwienie prac wykonywanych przez kolejne ekipy, łatwość w zaaranżowaniu ogrodu w przyszłości, a co dla wielu osób najważniejsze, na znaczne oszczędności.

Rozpoczęcie budowy, a przygotowanie placu pod budowę

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Wymaga dużego zaangażowania finansowego i sporych umiejętności organizacyjnych. Jeśli zabraknie tego drugiego, może okazać się, że koszty budowy znacznie wzrosną, wydłuży się czas wykonywanych prac oraz obniży ich sprawność. Co zrobić, żeby tego uniknąć?

Odpowiednie zagospodarowanie placu budowy

Zanim na dobre nastąpi rozpoczęcie budowy, a ekipa budowlana wkroczy do akcji, warto przygotować działkę tak, by prowadzone na niej działania były najbardziej efektywne. Przede wszystkim należy wydzielić obszar, na którym prowadzone będą prace, tak, by ciężki sprzęt, materiały budowlane i zaplecze ekipy budowlanej nie objęły całego terenu działki. Oczywiście powyższe dotyczy tylko parceli, które są wystarczająco duże na wyznaczenie takiego obszaru.

Zagospodarowanie ogrodu

Myśląc o budowie domu, projekt zagospodarowania ogrodu inwestorzy zwykle odkładają na późniejszy czas. Tymczasem, gdyby wykonać go wcześniej, dużo efektywniej i niższymi nakładami byliby w stanie określić kolejność koniecznych do podjęcia prac w ogrodzie.

Ziemia z wykopów i gruz

Częstym błędem inwestorów jest szybkie pozbywanie się ziemi, która pochodzi z wykopów zrobionych pod fundamenty. Tymczasem taka ziemia może się przydać na etapie zagospodarowania działki do urządzenia efektownie zagospodarowanej skarpy lub do wyrównania terenu, który rzadko kiedy jest idealnie równy.

Kolejna sprawa to gruz, który pozostaje po budowie. Zamiast głowić się, gdzie można byłoby się go pozbyć, odpady te warto pozostawić na miejscu, gdzie w przyszłości planowane są utwardzone nawierzchnie ogrodu.

Humus i fakt, o którym mało kto pamięta

Rozpoczęcie budowy domu wiąże się z koniecznością zdjęcia humusu, w miejscu, gdzie mają stanąć fundamenty. Warto pamiętać, że humus jest znacznie żyźniejszy od znajdujących się głębiej warstw gleby. Z tego właśnie względu nadaje się do zakładania ogrodów. Jednak, by nie stracił swoich cennych właściwości, powinien być właściwie przechowywany. Warto robić to w pryzmach o szerokości 3 m i wysokości 1,5 m. Odpowiednia pryzma gwarantuje, że nie wyginą żyjące w humusie mikroorganizmy, a ziemia nie stanie się jałowa.

Warstwy gleby leżące pod humusem, należy przechowywać osobno. Co ważne, jeśli zależy nam na ładnej roślinności, nie wolno rozsypywać ich po powierzchni ogrodu. Z powodzeniem natomiast mogą posłużyć do usypania efektownie wyglądającej skarpy.

O czym jeszcze warto pamiętać

Zanim nastąpi rozpoczęcie budowy, warto zadbać też o pozostałą część działki. Dzięki koszeniu i utrzymaniu jej w czystości zaoszczędzimy sobie prac później. Na kondycję ziemi dobrze wpłynie posianie na niej łubinu lub peluszki. Rośliny te żyją w symbiozie z bakteriami azotowymi, dzięki czemu użyźniają glebę.

Jak widać, na działce należy wykonać wiele prac, zarówno takich, które mają miejsce, kiedy rozpoczęcie budowy już na dobre nastąpi, jak i takich, które należy wykonać wcześniej. Pamiętając o nich, oszczędzamy nasz czas i pieniądze.

Ocena