Wygodna, miękka sofa postawiona tuż pod oknem. A może poduszki porozkładane na szerokim parapecie, w towarzystwie nieopodal umiejscowionych, zapachowych świec? Taka aranżacja, niczym z amerykańskich filmów, od dziś może zagościć w Twoim domu! Możemy dysponować niewielkim mieszkaniem, małym pokojem lub obszernym domem, i w każdym z nich urządzić przytulną strefę tuż przy oknie.

Na pomoc oświetlenie

Skoro ma być przytulnie, nie obejdzie się bez odpowiednio dobranych lamp, ale zacznijmy od początku. Przepiękny zachód słońca, a do tego poranny wschód, który budzi do życia milionem soczystych barw. Dla takich widoków warto stworzyć przytulny kącik, by można było podziwiać je, z kubkiem ulubionego napoju w rękach. Wbrew pozorom jesteśmy w stanie zaaranżować przestrzeń przy oknie, nawet mając do dyspozycji wąski parapet czy niewielki pokój z pojedynczym oknem.

Rozważmy, jak wiele przestrzeni wokół okna możemy swobodnie zaaranżować, w nowy sposób. Nie musimy ograniczać się bowiem tylko do szerokości ramy okiennej. Sofa czy tapczan ustawione tuż pod oknem, mogą z powodzeniem być szersze od okna, o ile pozwala na to przestrzeń. To ważne z tego względu, że wymaga innego sposobu oświetlania.

Zostańmy zatem przy meblu wypoczynkowym o większych rozmiarach. Skoro wprost z okna, sofa czy tapczan będą oświetlane światłem naturalnym, można postawić na ciemniejszą barwę. Burgund, butelkowa zieleń, a może czerń? Czemu nie! Stworzenie wraz z takimi barwami przytulnej atmosfery, stawiając na dobrze dopasowane oświetlenie, to naprawdę proste, a jakże przy tym przyjemne zadanie! Tuż obok sofy, po obydwu stronach, ustawmy niewielkie stoliczki nocne. Na nich zaś lampki nocne lub lampy stołowe, o ciekawym wydaniu. Światło z nich padające powinno być ciepłe – w końcu chodzi o uzyskanie przytulnej atmosfery wnętrza.

Żarówka niech będzie osłonięta mlecznym kloszem lub materiałowym abażurem. Klosz czy abażur powinny być otwarte ku dołowi, bo w ten sposób oświetlenie buduje atmosferę wnętrza. W oknach zrezygnujmy z zasłon i tradycyjnych firanek. Możemy pozbyć się również karnisza lub pozostawić go, jako bazę do podwieszenia ciekawych dekoracji, lekkich i niewielkich doniczek z kwiatami wiszącymi czy różnokształtnych lampionów na sznurku, które zostaną oplecione wokół. By nie tracić na intymnej atmosferze i poczuciu posiadania własnego azylu, by uchronić się przed wzrokiem osób spacerujących pod oknami, zastosujmy barwne rolety lub drewniane żaluzje. Świetnie komponują się z wyjątkową i przytulną atmosferą strefy okiennej.

Na przekór przestronnemu pomieszczeniu

Duże salony czy pokoje dzienne, jakie udaje nam się wydzielić w nowo wybudowanym bądź kupionym domu, mogą być równie przytulne. Zwróćmy jednak uwagę, że tutaj mamy do dyspozycji najczęściej wysokie, szerokie okna. Niekiedy okna zastępują niemalże całą ścianę, by pomieszczenie było jasne i oferowało piękne widoki. Jak w takim przypadku stworzyć przytulny kącik w strefie okiennej?

Tapczan czy sofa się nie sprawdzą, ale fotel, zdecydowanie tak! Wybierzmy taki, który najbardziej nam odpowiada i oczywiście pasuje do aranżacji wnętrza. Jeśli ma być przyjaźnie i przytulnie, rozważmy typ fotela, o uroczej nazwie – uszak. Gdy lekko uchylimy okno, w porze jesiennej może być już delikatny chłód. Konstrukcja uszaka chroni przed przeciągami i zapewnia ciepło, a przy tym świetnie się prezentuje.

Fotel ustawiony w rogu pomieszczenia, z jednej strony tuż przy oknie, z drugiej zaś przy ścianie, doskonale komponuje się z lampami podłogowymi. Dobrym pomysłem jest lampa podłogowa o kilku źródłach światła. To główne kierowane ku górze, buduje klimat wnętrza. Z kolei giętkie ramie z niewielkim punktem świetlnym na końcu, pozwala decydować o kierunku padania światła. Ruchoma część sprzyja zachowaniu praktycznego oświetlenia, gdy zamiast patrzeć się w okno, chcemy poczytać lub na chwilę zamknąć oczy, ale jeszcze nie zapadając w sen.

Na stoliku – na podłodze

Zależnie od wielkości pomieszczenia i rodzaju mebla wypoczynkowego, który ma zagościć w strefie okiennej, dobierzemy lampę. Podłogowa czy stołowa – w tym wydaniu będą spełniać swoje praktyczne funkcje, ale i sprawią, że uroczy, przytulny kącik, rozczuli każdego!

Ocena