Światło daje poczucie bezpieczeństwa. We wnętrzach umożliwia swobodne poruszanie się po zmroku. Komfortowe korzystanie ze wszystkich pomieszczeń. Światło pochodzące z odpowiednio dobranych opraw oświetleniowych, to idealny sposób na stworzenie maksymalnie funkcjonalnego wnętrza i uzyskanie pożądanej atmosfery. Do wyboru mamy klasyczne wykonania, awangardowe projekty i lampy, które wręcz nie przypominają swoich pierwowzorów. Wpisują się za to w stylistykę, która ma na celu skupiać na sobie wzrok innych. Każdą z tych funkcji są w stanie spełnić kinkiety.

Francuski quinquet

Nasz polski kinkiet to odpowiedni francuskiej lampy, o konstrukcji pozwalającej na umieszczenie jej, na ścianie. Mowa o wspomnianym quinquecie. Jego nazwa tak naprawdę wzięła się od nazwiska francuskiego aptekarza, który w drugiej połowie XVIII wieku pokusił się o prace nad lampą olejową. Taka udoskonala wersja stała się znanym nam kinkietem.

Oczywiście dzisiejsze konstrukcje są daleko inne od francuskiej kompozycji aptekarza. Poza tym historia kinkietów jest znacznie dłuższą. Dawne, specjalne uchwyty, które znajdowały swoje miejsce na ścianach, stawały się bazą do umieszczenia pochodni, kaganków, a później świeczek. Nieco później kinkiety zaczęły gościć pośród sal, gdzie odpowiadały za tworzenie atmosfery wnętrza.

Dzisiejsze lampy kinkiety spełniają te same funkcje. Z jednej strony oświetlają i doświetlają spełniając funkcję oświetlenia dodatkowego, z drugiej zaś pozwalają stworzyć unikalny klimat w pomieszczeniu. Mamy jednak do czynienia ze zdecydowanie bardziej rozbudowanymi projektami. Konstrukcjami, które zachwycają pod każdym względem i wpisują się w dowolne aranżacje wnętrz. Światowej sławy producenci coraz częściej oferują nam kinkiety – twory, które w niczym nie przypominają tradycyjnych lamp ściennych, ale doskonale wpisują się we wnętrza indywidualistów.

Zalety i rodzaje lamp ściennych

Kinkiety pozwalają w ciekawy sposób zaaranżować wybraną przestrzeń. W pomieszczeniach wielofunkcyjnych dają szansę na wydzielenie strefy komfortu, relaksu bądź miejsca, w którym spędzamy romantyczne chwile. Jednocześnie ozdabiają, niezależnie od pomieszczenia, w którym zagoszczą.

Ich ogromną zaletą jest możliwość oszczędzenia miejsca na podłodze. Niewielkie mieszkania bądź niewymiarowe pomieszczenia, w których musimy zmieścić sporo elementów wyposażenia, nie pozostawiają wiele miejsca. Zamiast zabierać cenne centymetry podłogi, można postawić na kinkiet mocowany na ścianie.

W zależności od miejsca, w którym zostaną zamontowane oraz roli danego pomieszczenia, mogą stanowić oświetlenie główne, dodatkowe, dekoracyjne bądź kierunkowe. Na pierwszym miejscu funkcjonalne bądź w głównej mierze ozdobne, potęgujące efekt dekoracyjny charakterystycznych elementów wyposażenia, pamiątek, mebli, ciekawych materiałów.

Do wyboru mamy kinkiety nowoczesne, do łazienek, do salonów, stylizowane czy też klasyczne i wiele innych. Z ich pomocą spełnimy marzenie o cudownym, klimatycznym, ale i funkcjonalnym wnętrzu.

Ocena