Pomysły DIY w oświetleniu

Czy oryginalne lampy muszą być kosztowne? Okazuje się, że doskonałe pomysły DIY na ciekawe oświetlenie znajdziemy w sieci. Wystarczy dobrze poszukać, zainspirować się i samodzielnie taką lampę wykonać. Do tego nie trzeba być artystą ani dekoratorem wnętrz. Nie trzeba też wydawać na nie fortuny. Niezbędne akcesoria zazwyczaj znajdują się w każdym domu. A nawet jeśli ich nie ma, dostępne są w wielu sklepach.

Doskonałe pomysły DIY na oryginalne lampy można znaleźć na wielu stronach internetowych. Ich ilość pozwala na dopasowanie stylistyki lampy do wystroju wnętrza. Wiele zależy tutaj od jej designu, wielkości oraz kolorystyki.

Kilka informacji tytułem wstępu

Pomysły DIY na oryginalne lampy zazwyczaj nie są bardzo skomplikowane. To samo dotyczy ich wykonania. Należy jednak wykazać się należytą starannością, by uzyskany efekt był zadowalający, a lampa w niczym nie ustępowała wyglądem oryginalnym oprawom oświetleniowym dostępnym w sklepach. W wielu przypadkach taka ręcznie wykonana, oryginalna lampa może okazać się niezwykle efektowna i bardzo wartościowa. Pamiętajmy, że rękodzieło jest dziś w cenie.

Sposób na uwięzione w latarence świetliki

Świetne pomysły DIY to między innymi te, które przewidują wykorzystanie oświetlenia LED. W tym przypadku zamierzam opisać świecący sznurek LED, który może znaleźć wiele różnych zastosowań. Doskonale sprawdzi się w roli źródła światła umieszczonego w dużym, dekoracyjnym słoju, okrągłym szklanym kloszu albo ogrodowej latarence. Takie oświetlenie może być zasilane z sieci elektrycznej albo za pomocą baterii. Drobny, świecący sznurek pozostaje niemal niewidoczny, a małe świetliste punkciki subtelnie zaznaczają swoją obecność.

Pomysły DIY ze sznurkiem w roli głównej

Elegancka, ciekawa i w ostatnim czasie bardzo modna – taka właśnie jest  lampa ze sznurka. A teraz najważniejsze – możesz wykonać ją samodzielnie i to niewielkim kosztem. Do tego celu będziesz potrzebować okrągłego balonu, kleju (może być wikol), rękawiczek ochronnych oraz sznurka. Formą, która nada lampie kształt, jest okrągły balon. Wystarczy napompować go do wymaganej wielkości. Następnie zanurzonym w kleju sznurkiem owijamy balon wokół, zaczynając od jego najszerszego miejsca. Wolne pozostawiamy jedynie te miejsca, gdzie przewidziany jest dół klosza oraz góra (przez nią musi wyjść kabel, na którym zostanie zawieszona lampa).

Część osób może zdecydować się na zrobienie lampy kuli, która zostanie całkowicie zabudowana od dołu. W zależności od tego, jakiego balona użyjemy jako formy, klosz może mieć też różne kształty. Po owinięciu go sznurkiem należy pozostawić lampę do wyschnięcia (minimum doba), najlepiej w pozycji wiszącej. Po tym czasie wystarczy przekłuć balon i wyciągnąć go ze środka. Klosz zyska w ten sposób regularny kształt i oryginalny wygląd. Źródłem światła może być zwykła żarówka albo świecący sznurek LED. Efekt będzie imponujący.

Pomysły DIY umożliwiają samodzielne tworzenie efektownych i eleganckich lamp do domu. Co ważne, ich design, estetyka i forma wcale nie musi ustępować produktom ze sklepu.

Ocena