Światło odgrywa w życiu człowieka bardzo ważną rolę. Dodaje siły, energii i budzi optymizm. Dbając o właściwe oświetlenie naszych mieszkań, dbamy też o nas samych i nasze samopoczucie. Warto pamiętać, że znaczenie ma tutaj zarówno światło naturalne, jak i sztuczne. Jedno oddziałuje na nas za dnia, drugie po zmroku. Jak zaaranżować mieszkanie, by światło mogło wywierać na nas pozytywny wpływ?

Salon jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu. To miejsce, w którym spotyka się rodzina, przyjmowani są goście. Służy też do relaksu i odpoczynku. Od tego, jak zostanie zaaranżowany, zależy bardzo wiele. Dobierając właściwe oświetlenie do salonu, wpływamy na jego wygląd i atrakcyjność. Na co należy szczególnie zwrócić uwagę?

Zadbaj o naturalne światło w salonie

Nawet najlepiej zaprojektowane oświetlenie sztuczne, nie będzie w stanie zastąpić nam światła słonecznego. Dlatego tak istotne jest w salonie właściwe rozmieszczenie okien oraz kształt i wielkość przeszkleń. Poniższe sugestie mogą być wskazówką dla inwestorów, którzy stoją właśnie przed koniecznością wyboru właściwego projektu domu lub planują zakup mieszkania.

Duże przeszklenia w salonie sprawiają, że pomieszczenie staje się jasne i przestronne. Współczesne budownictwo nierzadko zakłada przeszklenia na całych ścianach. Chociaż nie wszystkie z takich okien będą się otwierały, wpuszczą do wnętrza wystarczającą ilość promieni słonecznych, by dobrze doświetlić wnętrze. Bardzo istotne jest również usytuowanie salonu względem kierunków geograficznych. Najlepiej doświetlone salony to te, których okna wychodzą na stronę południową i zachodnią. Bardzo ważne jest, by na zewnątrz nie istniały żadne bariery w postaci gęstej szaty roślinnej lub innego budynku, który przesłoniły światło.

Nie każdy z nas decyduje się na budowę domu lub zakup mieszkania. Niektórzy wchodzą w posiadanie swojego lokum w innych sposób (np. dziedziczenie). W tym przypadku trudno mówić o wpływie na to, gdzie będą umiejscowione przeszklenia w salonie. Jednak nawet jeśli okna nie są zbyt duże i nie wychodzą na zachód lub południe, możemy wpływać na ilość światła w pomieszczeniu. Kluczowy jest tutaj wybór dekoracji okiennej. Warto zrezygnować z ciężkich, nieprzepuszczających światła kotar i postawić na lekkie, charakteryzujące się dużą transparentnością firany.

Po zmroku doświetl wnętrze

O ile dobrze doświetlone wnętrze wydaje się przyjemne i atrakcyjne, to, w którym panuje półmrok, zazwyczaj stwarza wrażenie smutnej i przygnębiającej przestrzeni. Dbając o jakość oświetlenia sztucznego w salonie, możemy wpływać na panującą we wnętrzu atmosferęoraz nastrój przebywających w nim osób. Zastosowane we wnętrzach światło ma jeszcze jedno zadanie – potrafi maskować niedoskonałości pomieszczenia, zmieniać jego proporcje, optycznie powiększać oraz kształtować klimat we wnętrzu. Jego rolą jest również zapewnienie komfortowego użytkowania pomieszczenia. Jak sprostać tym wszystkim zadaniom?

Warto postawić w salonie na dobry projekt oświetlenia. Salon z jednej strony jest pomieszczeniem reprezentacyjnym, w którym przyjmujemy gości, z drugiej przestrzenią do relaksu oraz spędzania czasu z rodziną. Nierzadko pełni też funkcję jadalni. Ilość zadań, które przed nim stoją, wymaga podzielenia pomieszczenia na kilka stref funkcjonalnych. Każda z tych stref powinna zostać wyposażona w dostosowane do jej funkcji oświetlenie.

Strefa przeznaczona do spożywania posiłków, w której zazwyczaj znajduje się stół jadalny (czasem jest to barek usytuowany na granicy salonu i kuchni) powinna być łączona z lampą, która równomiernie oświetli przestrzeń stołu. Oświetlenie powinno stwarzać miłą atmosferę przy spożywaniu posiłków i uatrakcyjniać ich wygląd. Nie może być zbyt stonowane ani za jasne. Powinno zostać zawieszone nad stołem na takiej wysokości, by nie razić w oczy biesiadników. W takiej roli doskonale sprawdzają się lampy wiszące z jednym (zazwyczaj nad stołem okrągłym) lub kilkoma źródłami światła (stół prostokątny).

W strefie przeznaczonej do wypoczynku najlepiej sprawdza się stonowane światło o ciepłej barwie. Przestrzeń można więc zaplanować z udziałem lampy stojącej lub umieszczonych nad kanapą kinkietów. Alternatywą dla nich może być duża lampa wisząca, którą montuje się nad wypoczynkiem i stolikiem do kawy. Współczesne trendy sprawiły, że producenci oświetlenia wprowadzili do użytku oprawy o atrakcyjnych, ale nieoczywistych i nieregularnych kształtach.

Pozostaje jeszcze oświetlenie ogólne w salonie, które pozwoli doświetlić całość pomieszczenia oraz oświetlenie dekoracyjne. W roli tego pierwszego projektanci proponują zazwyczaj lampy wpustowe lub plafony natynkowe (choć równie dobrze może to być zamontowany centralnie nad pomieszczeniem żyrandol lub lama wisząca), a w roli ostatniego – taśmy LED, które wieczorem tworzą przyjemny klimat pomieszczenia.

Oświetlenie w salonie jest szczególnie istotne ze względu na zróżnicowane funkcje tego pomieszczenia. Komfort użytkowania może dać wyłącznie podążanie za tymi funkcjami i dostosowanie do nich rodzaju opraw oraz źródeł światła. Oświetlenie stanie się wtedy niewiarygodnie skutecznym narzędziem w rękach projektanta. Warto pamiętać o tym aranżując salon.

Ocena