Oświetlenie w aranżacji skandynawskiej to jeden z bardzo ważnych elementów. Jeśli zależy nam na tym, by stworzyć klimat rodem z północnych rejonów, stawiać będziemy na lekkie formy, subtelne linie, a nawet rustykalne propozycje, które – w zależności od wybranych projektów – będą mieć w sobie ducha skandynawskich aranżacji. Choć pierwsze skrzypce odgrywają w tym wypadku stonowane barwy i minimalizm, to jednak wciąż możemy znaleźć miejsce dla nieco bardziej wyrafinowanych pomysłów.

Oświetlenie centralne – ciepłe i minimalistyczne

Najbardziej uniwersalna propozycja to wcześniej wspomniane, stonowane barwy i minimalistyczne, proste konstrukcje. Takie lampy przez długi czas pozostaną w modzie, zapewnią tak ważną funkcjonalność, ale na rynku bez problemu znajdziemy wykonania, którym nie będzie brakowało indywidualnego charakteru. Do wyboru są przecież różnorodne materiały, czy detale, jak i szeroka paleta kolorystyczna, nawet pośród nierzucających się w oczy barw.

Skandynawskie wnętrze nie obejdzie się bez produktów, jakie stanowią lampy sufitowe. Dzięki nim wnętrza stają się jasną i można liczyć na przyjazny klimat. Wystarczy postawić na ciepłe światło, może być nawet lekko przytłumione. Światło dobrze również, by równomiernie rozpraszało się na suficie, co wpływa na doskonale oświetloną przestrzeń.

Głównym naszym celem będzie stworzenie atmosfery domowego ogniska, ale wykorzystując proste, choć nie banalne formy. Minimalizm i spójną koncepcję, z tym „czymś”, co przyciąga uwagę.

Skandynawski wystrój bliski rustykalnemu klimatowi

Najlepsze czasy stylu skandynawskiego to lata 50. i 60. W tamtych czasach powstawały kultowe modele. To dlatego dziś możemy korzystać z wykonań, które wpisują się we wnętrza skandynawskie, jednocześnie ujmując swoim rustykalnym charakterem.

Jest tu surowo i oszczędnie, ale bez problemu znajdziemy kompozycje wręcz futurystyczne. Sprawdzać się będzie metal, kolorowe tworzywa sztuczne, ale i naturalne drewno. Finalnie chcemy dojść do etapu, w którym nasze wnętrza stają się przytulne, ciepłe i idące w parze z modnym designem pośród domowych przestrzeni.

Kolorystyka, która daje mnóstwo możliwości

Skandynawskie aranżacje obfitują w biel, szarości, beże, ale i czerń oraz miedziane odcienie. Teoretycznie tylko kilka barw, a jak sami przekonamy się zaglądając do oferty sklepów z oświetleniem, możliwości są niemalże nieograniczone.

Postawmy na oświetlenie, które wpisze się w nasze gusta, ale i stanie się kontynuacją tak tworzonej aranżacji w całym domu. Skandynawski klimat nie jest trudny do osiągnięcia, ale wymaga umiejętnego łączenia przytulnych i minimalistycznych form, z niebanalnymi detalami.

Ocena