Oświetlenie LED a żarówki tradycyjne

Wielu konsumentów, skuszonych zaletami energooszczędnego oświetlenia LED, decyduje się na wymianę tradycyjnych żarówek właśnie na LED-y. Tu pojawia się jednak problem. O ile bowiem kupując zwykłe żarówki, posługiwaliśmy się ich mocą, o tyle w przypadku diod ważniejsze są inne parametry. Zatem jak kupować oświetlenie LED i na co zwracać uwagę?

Wiele osób nie może się jeszcze przyzwyczaić, że w przypadku oświetlenia LED moc nie będzie już decydującym parametrem, tak jak to było w przypadku zwykłych żarówek. Niewiedza w zakresie tego, jak je kupować i na co zwracać uwagę, może niekiedy zniechęcać do zakupu. Dlatego warto poznać parametry, które w przypadku diod sprawdzą się znacznie lepiej i staną się podstawą wyboru najodpowiedniejszych żarówek do domu.

Zwracaj uwagę na lumeny

Niezależnie od tego, o jakim źródle światła mówimy, będzie charakteryzowała je wielkość określana strumieniem świetlnym. Jednostką miary tego parametru jest lumen (lm). Strumień świetlny może okazać się doskonałym parametrem do porównań żarówki LED i tradycyjnego oświetlenia. Na początek warto jednak wiedzieć, czym w ogóle jest ta wielkość.

Strumień świetlny jest wielkością fizyczną, która określa całkowitą moc światła emitowanego przez dane źródło światła. Upraszczając, można powiedzieć, że im więcej lumenów będzie dawać żarówka, tym więcej dostaniemy światła. Najlepsze porównanie zwykłych żarówek i LED-ów uzyskamy, kiedy podzielimy strumień świetlny źródła światła przez jego moc. Otrzymana w ten sposób skuteczność świetlna wyrażona w lumenach/wat będzie najbardziej miarodajną wielkością przy porównaniach obu źródeł światła.

Warto zapamiętać: im większa ilość lumenów/wat, tym bardziej wydajne i oszczędniejsze oświetlenie.

Inne parametry żarówek LED

Oczywiście oświetlenie LED ma też szereg innych parametrów. Wśród nich należy wymienić między innymi moc wyrażona w watach. Dlaczego zatem nie mogliśmy porównywać LED-ów i żarówek tradycyjnych za pomocą tego parametru? Odpowiedź jest prosta. Moc diod nie wskazuje dokładnej ilości światła, a jedynie generowany przez nie pobór prądu. Ponieważ efektywność żarówek tradycyjnych i diod jest zupełnie inna (w przypadku żarówek dochodzi do dużych start energii w postaci ciepła) porównanie obu źródeł światła na podstawie mocy nie będzie adekwatny do tego, jak jasne światło będziemy w stanie otrzymać. Z tego właśnie powodu, nawet przy takiej samej mocy, strumień świetlny w przypadku obu źródeł światła może być zupełnie inny.

Po wielu latach posługiwania się przez producentów i konsumentów wyłącznie taką wielkością jak moc żarówek, przyzwyczajenie się nagle do innych parametrów celem porównania różnych źródeł światła może być nieco trudne. Do tego na rynku pojawiają się produkty gorszej jakości, a sprzedawcy nie zawsze odznaczają się uczciwością. Jak zatem kupować, by nie dać się oszukać? Przede wszystkim pamiętaj, by posługiwać się taką wielkością jak skuteczność świetlna, a żarówki LED zawsze kupować od renomowanych producentów i sprawdzonych sprzedawców.

Ocena