Oświetlenie do pokoju dziecka - sprawdź, co musisz wiedzieć

Właściwe oświetlenie do pokoju dziecka ma niebagatelny wpływ nie tylko na wygląd aranżacji, ale także funkcjonalność pomieszczenia. Jego dobór może być o tyle trudny, że pokój pociechy, w przeciwieństwie do kuchni, czy naszej sypialni, musi pełnić wiele różnych funkcji. To małe królestwo, w którym dziecko zarówno odpoczywa, jak i uczy się, bawi, rysuje i czyta.

Pomieszczenia, które określamy jako wielofunkcyjne, wymagają najczęściej zastosowania kilku źródeł światła. Tak właśnie jest w przypadku pokoju dziecięcego. Dlatego, zanim go urządzimy, powinniśmy zastanowić się, jakie pełni funkcje i wyodrębnić poszczególne, związane z nimi strefy. Kiedy to zrobimy, możemy skoncentrować się na dobieraniu odpowiedniego oświetlenia do każdej z nich.

Odpowiednia lampa na odpowiednim miejscu

Oświetlenie do pokoju dziecka powinno uwzględniać lampę, która zostanie zamontowana na suficie i rozświetli całe wnętrze. Najlepiej sprawdzi się tutaj lampa sufitowa, emitująca jasne, rozproszone światło. Można stosować oprawy, które kierują światło na sufit, dzięki czemu żarówka nie będzie raziła w oczy, a światło odbite od sufitu pozwoli na równomierne oświetlenie całego wnętrza. Oświetlenie do pokoju dziecka powinno mieć barwę zbliżoną do barwy światła naturalnego, co zapobiegnie męczeniu wzroku.

Oprócz światła ogólnego bardzo ważna jest również oprawa oświetleniowa w pobliżu biurka. Małym dzieciom umożliwi rysowanie w komfortowych warunkach, starszym naukę i odrabianie lekcji. W tej roli najlepiej sprawdza się mała lampka stojąca. Powinna dawać możliwość regulacji kąta padania snopa światła oraz emitować wystarczająco jasne światło, by stworzyć dobre warunki do nauki i zabaw manualnych. Najlepiej sprawdzi się światło białe zimne, które pomaga skoncentrować się na wykonywanych czynnościach i dodaje energii do działania.

Pozostaje jeszcze oświetlenie w okolicy łóżka. Tu polecam lampy emitujące światło ciepłe, które pomogą  zrelaksować się i zasnąć. Możliwości jest wiele. Może to być lampka stojąca na stolik koło łóżka, plafon na ścianę, a nawet świecący sznurek LED, który po umieszczeniu w małej ogrodowej latarence stworzy gustowną, nocną lampkę.

Bezpieczne oświetlenie do pokoju dziecka

Jedną z najważniejszych kwestii, o jakich należy pamiętać, poszukując rozwiązań do pokoju dziecka, jest jego bezpieczeństwo. Nabiera ono szczególnego znaczenia, kiedy wnętrze użytkowane jest przez małe dziecko. W zasięgu jego rączek powinny się znaleźć wyłącznie takie oprawy, które nie nagrzewają się podczas świecenia.

Kolejna sprawa to konieczność ukrycia wszelkich elementów instalacji, które mogłyby stanowić dla dziecka zagrożenie. Oświetlenie do pokoju dziecka warto wybierać spośród produktów stworzonych dla najmłodszych. Wybór jest bardzo duży: plafony, żyrandole, lampy na biurko i kinkiety. Do tego niezliczone ilości modeli i wzorów oraz bogata kolorystyka. Wiele z nich zdobią bajkowe postaci, które umilą maluchowi czas spędzony w pokoju i uprzyjemnią zasypianie.

Wybierając oświetlenie do pokoju dziecka, należy zwrócić uwagę na szczegóły, które wpłyną na funkcjonalność wnętrza. Szeroki wybór lamp daje tu duże możliwości i ułatwia tworzenie niezwykłych aranżacji.

Ocena