Oświetlenie w ogrodzie ma ogromny wpływ na aranżację zielonej przestrzeni. Nowoczesne lampy ogrodowe muszą zostać nie tylko dobrze dobrane, ale i odpowiednio rozmieszczone. Od tego zależeć będą efekty wizualne, użytkowe, jak i stan poszczególnych roślin. Te ostatnie narażone są działanie warunków atmosferycznych, z którymi ich natura pozwala sobie poradzić. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy chociażby zbyt blisko zielonych liści znajdzie się silny strumień światła.

Nowoczesne lampy ogrodowe, które zachwycają

Dom, który przypomina mini pałacyk bądź dworek, zostawia duże pole do popisu, jeśli brać pod uwagę aranżację. Na rynku oświetleniowym znajdujemy całe mnóstwo stylizowanych lamp zewnętrznych. Także lampek solarnych, które idealnie dopełniają zielonej architektury. Mogą przypominać niewielkie latarnie bądź też nawiązywać do tych ulicznych. Te większe nadadzą się do oświetlenia ścieżek i zewnętrznych elewacji, ale tylko w przestrzennych ogrodach. W małych lepiej postawić na skromniejsze wydanie.

W aranżacji współczesnej, nowoczesne lampy ogrodowe sprawdzą się idealnie. Dopełnią klimatu, jednocześnie nieco wtopią się w tło i będą z nim współgrać. Ciekawym rozwiązaniem jest uzupełnienie, w postaci pływających reflektorków i lamp podwodnych, jeśli na terenie zagościły oczka wodne. Zaopatrzenie w kolorowe przesłony pozwala uzyskać wyjątkowe efekty dekoracyjne.

Praktycznie

Rozmieszczenie oświetlenia ogrodowego ma znaczenie dla osób poruszających się po terenie oraz dla samych roślin. Lampy powinny zagościć w najbardziej newralgicznych punktach i tam, gdzie najczęściej się poruszamy. Umieszczamy je przy elewacji, ścieżkach, drodze dojazdowej do garażu.

Jeśli światłem chcemy kreować małą zieloną architekturę ogrodu, lampki można umieszczać w pobliżu roślin. Sprawdzając uprzednio, chociażby z pomocą latarki, w jaki sposób będą wyglądać oświetlone poszczególne elementy.

Do wyboru są dwa główne typy oświetlenia. Lampy działające standardowo na prąd, jak i lampki solarne. Te ostatnie są wygodniejsze w zastosowaniu, bo nie wymagają korzystania z żadnej instalacji. W dzień ładują się poprzez działanie promieni słonecznych. Dobrej jakości lampy solarne są w stanie dyskretnie oświetlać wybraną przestrzeń, nawet przez 8 godzin.

Tradycyjne konstrukcje to konieczność zastosowania żarówek. Najlepiej sprawdzą się te energooszczędne, a także modne, nowoczesne i najmniej kosztowne – ledowe diody.

Pamiętaj!

Jakości nie kupimy za niską cenę. Lampki solarne w granicach kilku złotych za sztukę, nie są w stanie spełnić naszych oczekiwań. Kolejna ważna kwestia, to szczelność opraw oświetleniowych, które będą się zmagać z warunkami atmosferycznymi.

Nowoczesne lampy ogrodowe mogą być zatem zarówno funkcjonalne, jak i dające tak ważny efekt dekoracyjny. Stawiajmy na jakość, dobre rozmieszczenie i… zaspokojenie własnych gustów.

Ocena