Mieszkanie w lofcie ma swoje zalety

Trendy w architekturze wnętrz podlegają ciągłym zmianom i ewolucji. To, co jest modne dziś, jutro może być już passé. Jednak mieszkanie w lofcie już od dłuższego czasu zachwyca prywatnych inwestorów oraz dekoratorów wnętrz. Znajduje to odzwierciedlenie we współczesnych aranżacjach. Co takiego mają w sobie lofty, że niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem?

Mieszkanie w lofcie to nie chwilowa moda, ale utrzymująca się przez dłuższy czas tendencja w aranżacjach wnętrz. Surowe materiały, proste, minimalistyczne rozwiązania oraz duże przeszklenia i przestrzeń obecne są w wystroju typowych, industrialnych wnętrz, jak i pomieszczeń, których aranżacje zostały tym stylem zainspirowane. Z czego wynika tak duże zainteresowanie stylem loftowym? Czy rzeczywiście we wnętrzu ma on tyle zalet?

Dlaczego warto postawić na mieszkanie w lofcie?

Surowy, industrialny styl zdecydowanie nie jest dla każdego. Wiele osób w zimnych i skromnych wnętrzach nie będzie się czuć dobrze. Jest jednak spore grono ludzi, którzy widzą siebie właśnie w takich pomieszczeniach i wytrwale dążą do zaaranżowania mieszkania w starym pofabrycznym pomieszczeniu, warsztacie lub browarze.

Jak się okazuje, mieszkanie w lofcie może mieć mnóstwo zalet. Duża otwarta przestrzeń daje poczucie nieskrępowanej wolności i pozwala domownikom wspólnie spędzać czas. Kolejna zaleta to wysokie sufity, co dodatkowo daje poczucie przestrzeni. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią małych, klaustrofobicznych pomieszczeń. Duże przeszklenia są w loftach niemal regułą i bardzo często sięgają od podłogi, aż do sufitu. Dzięki temu mieszkanie w lofcie jest odpowiednio doświetlone. Do tego dochodzi jeszcze wykorzystanie naturalnych materiałów, które nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru i niewielka ilość mebli, sprzętów oraz dodatków, dzięki czemu wnętrze pozostaje przestronne, ale jednocześnie wygodne w użytkowaniu.

A jednak są też wady

Choć w mieszkaniu typu loft stawia się przede wszystkim na funkcjonalność, ich przeciwnicy przytaczają kilka cech takiego wnętrza, które funkcjonalności mogą zaprzeczać i stanowić poważne wady. Nad tym, czy zamieszkanie w lofcie jest dobrym pomysłem, powinni się zastanowić przede wszystkim rodzice z małymi dziećmi. Duży open space z wystającymi surowymi elementami konstrukcyjnymi budynku nie zawsze będzie w tym przypadku dobrym pomysłem. Oczywiście w żaden sposób nie wyklucza się  możliwości zamieszkania w lofcie przez rodzinę z małymi dziećmi, jednak warto wtedy zadbać o takie rozwiązania, które zapewnią latoroślom bezpieczeństwo.

Kolejna sprawa to utrzymanie mieszkania w czystości. Choć niewielka ilość sprzętów i mebli ułatwia sprzątanie, warto zwrócić uwagę na dużą powierzchnię takiego wnętrza. Decydując się na mieszkanie w lofcie, trzeba wziąć to pod uwagę. Warto pamiętać też o dużych przeszkleniach. Utrzymanie ich w czystości również może wymagać sporo pracy i pochłaniać mnóstwo czasu.

Nie mniej jednak dla osób, których to nie przeraża, mieszkanie w lofcie może okazać się bardzo atrakcyjne. Dlatego, jeśli lubicie surowe, minimalistyczne wnętrza, warto wziąć takie rozwiązanie pod rozwagę.

Ocena