Odpoczynek we własnym ogrodzie jest nieporównywalny do żadnej innej przyjemności. Czas spędzony na łonie natury pozwala się wyciszyć i zrelaksować. To moment na naładowanie baterii, odzyskanie utraconej energii i spojrzenie z dystansem na pojawiające się problemy. Potrzebna jest tylko cisza, piękne widoki, czasami czyjeś towarzystwo. Z rzeczy fizycznych przydają się meble ogrodowe, bo odpoczynek na leżaku lub wygodnym fotelu, a do tego będący pod ręką mały stolik, na który można odłożyć kubek czy książkę, staje się jeszcze efektywniejszy.

Jak wybierać meble ogrodowe?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę potrzebujemy. Mebli, które będą głównie pięknie się prezentować i wpisywać w aranżację ogrodu, a może tych o walorach na pierwszym miejscu praktycznych? Od tego zależy, z jakich materiałów mają być wykonane meble, które znajdą swoje miejsce w ogrodzie.

Warto również przemyśleć, ile osób będzie z nich skorzystać. Do wyboru są bowiem pojedyncze fotele, krzesła i stoliki, ale również całe komplety. Można zakupić nawet zestaw wypoczynkowy z elementami, które łączy się i ustawia według własnych potrzeb. Funkcjonalne meble ogrodowe powinny posłużyć wszystkim domownikom, gościom – rodzinie i znajomym, którzy nas odwiedzają.

Nie można zapominać o budżecie przeznaczonym na taki zakup. Meble, które mają przetrwać długi czas, a do tego wzbogacać estetykę ogrodu, to inwestycja. Wyższe koszty idą w parze z oczekiwaną jakością, jednak i te trzeba przemyśleć.

Wykonania z różnych materiałów

Odpowiadając przed samym sobą na powyższe pytania i rozwiewając powstałe wątpliwości, pozostaje zastanowić się nad tym, w jaki sposób i z czego będą wykonane meble ogrodowe.

Klasyka to drewno, które pod względem możliwości obróbki jest elastyczne. Dzięki temu znalezienie kształtnych form, tych tradycyjnych, a innym razem współczesnych, oryginalnych, nie stanowi najmniejszego problemu. Drewniane meble ogrodowe są ciężkie, trzeba je konserwować i impregnować, by posłużyły dłużej niż przez jeden sezon, ale ich estetyka zasługuje na uznanie.

Naprzeciw drewnianych produktów stają meble ogrodowe wykonane z technorattanu. Materiału sztucznego, jednak do złudzenia przypominającego naturalny. Atuty? Znacznie wyższa trwałość, odporność na uszkodzenia, a także warunki atmosferyczne. Bezproblemowa pielęgnacja i produkty, które posłużą przez cały rok w ogrodzie.

Kolejna alternatywa to meble wykonane z tworzyw sztucznych. W tym przypadku paleta kolorów i kształtów jest nieograniczona. Zalety to lekkość, a także coraz wyższa jakość. Czyszczenie nie sprawia większych problemów, ale plastikowe meble mogą blaknąć pod wpływem działania słońca.

Ostatnia propozycja to meble metalowe. Propozycje rynkowe nie zawodzą w tym względzie, bo zdobne konstrukcje pozytywnie zaskakują. Ponownie można liczyć na produkty wpisujące się w dowolne aranżacje ogrodowe, wystarczy zadecydować o ich stylu.

Właściwy wybór zaowocuje jeszcze piękniejszym ogrodem i cudownymi chwilami, spędzanymi zarówno w pojedynkę na łonie natury, jak i z bliskimi przy letnim grillu lub zimowym ognisku.

Ocena