Mała kuchnia - kilka sposobów na jej powiększenie

Mała  kuchnia może być elegancka i funkcjonalna.  Jednak jej urządzenie z pewnością będzie stanowić większe wyzwanie niż urządzenie kuchni o większym metrażu. Aby efekt był zadowalający warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, meble oraz ergonomiczne ustawienie sprzętów. Kilka pomysłów na powiększenie małej kuchni przedstawiamy poniżej.

Mała kuchnia, oprócz niewątpliwych wad, ma też zaletę. Dysponując niewielkim metrażem, nie musisz przemierzać dużych odległości w drodze między jedną  szafką kuchenną a drugą. Jeśli dodatkowo zadbasz o odpowiednie ustawienie wszystkich sprzętów, będziesz mógł mówić o funkcjonalnym pomieszczeniu. Małą kuchnię można jednak optycznie powiększyć. Jak to zrobić?

Mała kuchnia i rodzaj oświetlenia

W kuchni można zaplanować różne rodzaje oświetlenia. Mogą to być oprawy wpustowe lub natynkowe zebrane w większe instalacje świetlne, lampy wiszące lub plafony. Niektóre z nich w małej kuchni będą się prezentować dobrze, inne mogą dawać wrażenie przytłoczenia, pomniejszać pomieszczenie lub zwyczajnie przeszkadzać użytkownikom. Mowa tu zwłaszcza o lampach wiszących, które w niewielkich pomieszczeniach nie do końca się sprawdzają.

Zdecydowanie lepiej prezentują się plafony nowoczesne. Płasko przylegające do sufitu, nie tylko nie zabierają niezbędnej przestrzeni, ale też sprzyjają optycznemu powiększeniu pomieszczenia, dzięki czemu mała kuchnia  zdaje się być znacznie większa.

Planowanie mebli

Mała kuchnia wymaga właściwej aranżacji. Odpowiednio dobrane meble, ich rozmiar oraz usytuowanie sprawi, że wnętrze będzie funkcjonalne i eleganckie.

Przy małej kuchni dobrym pomysłem będzie otwarcie jej na salon lub jadalnię. Dzięki temu wnętrze stanie się bardziej przestronne i wygodne w użytkowaniu. Zamiast ściany dzielącej kuchnię z resztą pomieszczenia można pokusić się o usytuowany na ich granicy niewielki barek lub ustawienie pośrodku stołu, który wyznaczy strefę jadalną i oddzieli kuchnię od salonu.

Planując meble do małej lub wąskiej kuchni, pamiętaj, by odległość pomiędzy dwoma rzędami ustawionych naprzeciwlegle szafek nie była mniejsza niż 120 cm. W przeciwnym razie może okazać się, że stworzona zostanie przestrzeń, w której trudno będzie wykonywać podstawowe czynności związane z gotowaniem, nie mówiąc już o komfortowym funkcjonowaniu.

Przemyślany projekt

Projekt kuchni musi być bardzo dobrze przemyślany i zaplanowany. Planując kuchenną aranżację warto pamiętać o kilku istotnych zasadach, które pozwolą uzyskać funkcjonalną przestrzeń.

Mała kuchnia wymusza rezygnację z kuchennych szafek charakteryzujących się wysoka zabudową. Meble zabudowane od podłogi, aż po sufit, niezależnie od metrażu kuchni, sprawiają, że wnętrze wyda się jeszcze mniejsze. W niewielkich pomieszczeniach natomiast takie rozwiązanie może wręcz przytłaczać. Dlatego zdecydowanie lepiej zrezygnować z mebli w wysokiej zabudowie i postawić na niskie szafki, które dadzą wrażenie przestrzeni.

Choć zaaranżowanie małej przestrzeni w taki sposób, by była w pełni funkcjonalna nie jest łatwe, z pomocą dostępnych licznie poradników, możliwe do wykonania. Jeśli jednak masz z tym kłopot, możesz pozwolić, by twoja mała kuchnia została zaprojektowana przez profesjonalistę. Zdając się na jego wiedzę i doświadczenie możesz uzyskać bardzo zadowalające efekty.

Ocena