Czy żyrandole, kinkiety, lampy wiszące i lampy podłogowe, nie wydają się być czasem nieco oklepane? Ich funkcjonalność i estetyka to elementy niepodważalne. Mamy jednak coraz większe wymagania i szukamy oświetlenia, które podbije nie tylko nasze serca. Przyglądamy się lampom na szynach, których wad nie dostrzegamy, za to zalety doceniamy.

Modne lofty i współczesne aranżacje industrialne

Uwielbiamy dzisiejsze lofty. Chętnie stawiamy na aranżacje industrialne. To charakter, otwarte przestrzenie i minimalizm, czyli wszystko to, co obecnie sobie cenimy. Nawet miłośnicy niegdyś tradycyjnych wnętrz, dziś doceniają poprzemysłowe klimaty. Jest w nich miejsce na unikalne wydanie, a do tego równowagę i harmonię.

Decydując się na industrialny wystrój wnętrz, szukamy pośród prostych, skromnych, maksymalnie funkcjonalnych lamp. Jeśli zależy nam, by było to modne oświetlenie – lampy na szynach stają się idealną wręcz odpowiedzią. Montowane na suficie lub wpuszczane w sufit, mogą pomieścić kilka sztuk punktów świetlnych. W jakiej konfiguracji? W dowolnej. Tym samym każde pomieszczenie zostaje należycie oświetlone. To my decydujemy o tym, w jaki sposób rozświetlić duże przestrzenie bądź doświetlić tylko małe ich fragmenty.

Lampy umieszczane na szynach sprawdzają się jako światło główne, ale i to dodatkowe. Mogą być na pierwszym miejscu funkcjonalne, a innym razem głównie dekoracyjne. Wystrój wnętrza, metraż pomieszczenia i efekty, które chcemy osiągnąć – to one decydują o tym, w jaki sposób wykorzystać taką konstrukcję lamp.

W skandynawskich aranżacjach

Styl skandynawski to zachowanie harmonii we wnętrzach, wrażenie uporządkowania i umiarkowany minimalizm. Do tego jasne kolory, subtelne wykończenia i przyjazny klimat. Propozycje wystrojów z północnych rejonów Europy są w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników, bo to tak naprawdę kilka dostępnych rozwiązań.

Czy w tak przytulnych aranżacjach i wnętrzach dających poczucie ciepła domowego ogniska, sprawdzą się lampy na szynach? Systemy obfitujące w technologię i prostotę? Zdecydowanie tak, wystrojom skandynawskim nie może zabraknąć funkcjonalnego oświetlenia. Ponadto gra świateł, decydowanie o sposobie padania wiązek świetlnych, ich szerokości, a także barwie, są możliwe przy zastosowaniu systemów szynowych.

Punkty świetlne montowane na szynach mają często postać tub, reflektorków, ale i lamp wiszących. Przede wszystkim znajdujemy je w barwach białej i czarnej. To kolory bardzo charakterystyczne dla oświetlenia sufitowego, ale i wystrojów skandynawskich. Typowa aranżacja tego typu obfituje w biel i pastelowe, stonowane barwy, ale jej wyrazistsza wersja, jak dark lagom, to między innymi wykorzystanie czerni.

Walory praktyczne

Oświetlenie szynowe może być 1-fazowe lub 3-fazowe. Pierwsze z nich pozwala jednocześnie włączać/wyłączać wszystkie punkty świetlne. Drugie to znacznie szersze możliwości, bo można również oddzielnie włączać/wyłączać poszczególne punkty, tym samym dostosowując oświetlenie do potrzeb.

Jeśli ma być estetycznie, funkcjonalnie i niebanalnie, lampy na szynach będą doskonałym wyborem – do każdego wnętrza.

Ocena