Oświetlenie wybierane do łazienki musi spełniać wiele funkcji. Jego role to jednak nie wszystko, bowiem łazienka stanowi na tyle wymagające pomieszczenie, że i wybrane lampy muszą sobie poradzić z panującymi tutaj warunkami. W grę wchodzi przede wszystkim odporność na zachlapania oraz zdecydowanie większą wilgoć. Czy w takim razie, w łazience można sobie pozwolić na lampy… z abażurem?

Kinkiety z abażurem w klasycznej aranżacji

Abażury świetnie wyglądają w klasycznych i mocno tradycyjnych aranżacjach. Dopełniają całości, a przy tym pozwalają wnętrzom stać się przyjaznymi, przytulnymi i ciepłymi. Wprowadzają również nutę romantyzmu. Generalnie są w stanie zaoferować klimat, który na pewno sprzyja relaksowi. A to właśnie między innymi w łazience tworzymy strefę, w której chcemy odpocząć i ukoić zmysły.

Do łazienki najlepiej pasują lampy łazienkowe o dość standardowych konstrukcjach. Mogą być fantazyjne, w ciekawych kształtach i designerskie, ale jednak zwykle opiewają na podobne rozmiary oraz zastosowane technologie. Wpływa na to fakt właśnie warunków, z jakimi zmagają się pomieszczenia kąpielowe. Nie oznacza to jednak, że kinkiet z abażurem nie znajdzie tutaj miejsca dla siebie.

Abażur materiałowy wymaga odpowiedniej pielęgnacji i idealnego dopasowania źródła światła, jego mocy, jak i barwy. Jeśli jednak łazienka jest stosunkowo dużą, przestrzeń wokół umywalki i lustra nie jest ograniczona, to z powodzeniem można znaleźć konstrukcje opatrzone abażurami, które symetrycznie rozmieszczone, będą się pięknie komponowały. Jest to rozwiązanie najlepiej sprawdzające się w łazienkach rustykalnych, tradycyjnych bądź klasycznych.

Alternatywa dla materiału

Zamiast materiałowego klosza, który nie w każdej łazience poradzi sobie z panującymi warunkami, równie dobrze możemy wybrać fantazyjne kinkiety i lampy łazienkowe, ale z klasycznymi kloszami. Kształtnymi, dopasowanymi do wybranej aranżacji, a jednak będącymi w stanie zaoferować dłuższą żywotność i łatwiejszą pielęgnację.

Kolorystyka abażurów i kloszy

Kolorystyka jest ważną nie tylko ze względu na własne upodobania. Barwa abażuru czy klosza zadecyduje o tym, w jaki sposób będzie oświetlać światło. Na ile zyskamy na jego wyrazistości, a także, jaką zaoferuje atmosferę łazienki. Im bardziej matowe klosze czy też ciemne abażury, tym mniej światła nam zaoferują. Z kolei subtelnie sącząc się spod wybranego materiału, pozwolą uzyskać intymniejszą atmosferę. Jasna kolorystyka to większa wyrazistość, a także dynamika, której może brakować naszej łazience.

Tak oryginalne i niecodzienne projekty są możliwe do zastosowania w łazienkach. Trzeba jednak pamiętać o większych wymaganiach samego pomieszczenia, jak i sposobach użytkowania lamp czy ich czyszczenia, by możliwie długo zachowały swój urok i walory użytkowe. To ważne elementy, bowiem pozwalają uzyskać harmonię i poczucie uporządkowanej przestrzeni.

Ocena