Energooszczędne ogrzewanie elektryczne: mrzonki czy fakty?

Gdy zaczyna się sezon grzewczy, wielu z nas z przerażeniem kalkuluje związane z tym wydatki. Najwięcej obaw mają osoby, których budynki nie są dobrze ocieplone oraz posługujący się ogrzewaniem elektrycznym. To ostatnie postrzeganie jest zwykle jako jedno z najwygodniejszych, ale i zarazem najdroższych sposobów zapewnienia komfortu cieplnego wewnątrz pomieszczeń.

Pojawienie się na rynku nowych rozwiązań może zmienić nasz sposób myślenia i sprawić, że spojrzymy na ogrzewanie elektryczne znacznie przychylniejszym wzrokiem. Wreszcie będzie można mówić nie tylko o wygodzie użytkowania, ale także o oszczędnościach w domowym budżecie, a te – jak wiadomo – do wielu z nas przemawiają najlepiej.

Innowacyjne rozwiązania

Czym wspomniane przez mnie “nowości” różnią się od dotychczas stosowanych grzejników elektrycznych? Przede wszystkim tym, że wykorzystują dwa różne systemy grzewcze. Połączenie ich pracy w odpowiedni sposób pozwoliło osiągnąć bardzo zadowalające efekty.

Dokładny sposób działania tych urządzeń został opisany na stronie Econovli.pl – ich wyłącznego dystrybutora na terenie Polski. Zanim jednak przejdziecie do szczegółowej lektury, zachęcam do zapoznania się z niniejszym artykułem. Pokrótce nakreślę Wam, na czym polega fenomen tych urządzeń i dlaczego warto się nimi zainteresować.

Hybrydowe grzejniki elektryczne

Hybrydowe grzejniki zostały zaprojektowane we włoskiej fabryce, już od ponad 80 lat zajmującej się produkcją elektrycznych urządzeń grzewczych. Wieloletnie doświadczenie i dążenie do podniesienia standardu użytkowania takiego ogrzewania oraz połączenia go z obniżeniem rachunków za prąd zaowocowało powstaniem elektrycznych grzejników Klima.

Hybrydowe grzejniki Klima łączą w sobie dwa niezależne systemy grzewcze. Jednym z nich jest ogrzewanie konwekcyjne, drugim promiennik podczerwieni. Element aluminiowy urządzenia (ogrzewanie konwekcyjne) umożliwia szybkie podgrzanie wnętrza do pożądanej przez użytkowników temperatury. Jego zaletą jest również to, że bardzo szybko reaguje na zmiany temperatury otoczenia. Natomiast zadaniem promieniowania podczerwonego jest nieustanne przekazywanie ciepła z elementu umieszczonego na powierzchni czołowej grzejnika i utrzymanie temperatury we wnętrzu na stałym poziomie.

Specyfika działania urządzenia

Dlaczego producent zdecydował się na umieszczenie w jednej obudowie aż dwóch różnych systemów? Okazuje się, że właśnie dzięki połączeniu ich pracy można było osiągnąć to, na czym najbardziej mu zależało, czyli komfort użytkowników i energooszczędność urządzenia.

Ogrzewanie konwekcyjne zastosowane w grzejnikach Klima co prawda pozwala szybko ogrzać wnętrze, jednak może generować duże koszty. Dlatego priorytetem pozostaje tu ogrzewanie podczerwienią. Niski pobór mocy działania tego systemu pozwala na spore oszczędności. Niemniej jednak promienniki podczerwieni działają wolniej niż ogrzewanie konwekcyjne i potrzebują więcej czasu do ogrzania wnętrza. Dlatego – kiedy zachodzi taka konieczność – ich praca jest wspomagana ogrzewaniem konwekcyjnym.

Dodatkowe zalety

Na tym jednak producent nie poprzestał i postanowił wprowadzić szereg dodatkowych funkcji, które również obniżają poziom zużycia energii. Wśród nich należy wymienić czujnik otwartego okna oraz czujnik obecności. Ogromną zaletą jest zaprojektowany specjalnie na potrzeby urządzenia inteligentny termostat, a także możliwość bieżącego monitorowania poziomu zużycia energii.

Hybrydowe grzejniki Klima sprawiły, że ogrzewanie energią elektryczną może być energooszczędne. W połączeniu z wygodą, którą są w stanie zagwarantować użytkownikom, stanowią doskonałą alternatywę dla innych systemów grzewczych.

Ocena