Duże łazienki stwarzają ogromne pole do popisu względem ich aranżacji. Można pozwolić sobie na indywidualnie zaprojektowane, pojemne meble, ogromne lustra i designerskie oświetlenie. Innym zaś razem na wannę ustawioną na samym środku łazienki, elegancki dywanik do wyjścia, błyszczącą podłogę i retro dodatki. Kolejni domownicy wybiorą nowoczesność i minimalizm. Niezależnie od motywu przewodniego, niezbędne jest właściwe oświetlenie. Jak je dobrać, by duże łazienki były nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne oraz dekoracyjne?

Duże łazienki i uzupełnienie o kinkiety

Kinkiet to klasyczna konstrukcja lampy, która sprawdza się w każdej łazience. Montowana bocznie doświetla, tworzy klimat, który sprzyja relaksowi i odpoczynkowi. Pozwala we właściwy sposób oświetlić przestrzeń umywalkową i lustro, dzięki czemu stworzenie precyzyjnego makijażu, a także wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, staje się proste i przyjemne.

Duże łazienki niekiedy mogą wydawać się zbyt chłodne i surowe. Jeśli domownicy postawili na przestronność i minimalizm, zaczyna brakować tak ważnego ciepła i atmosfery. Światło jest w stanie wszystko to zmienić. Połączenie źródeł światła wpuszczanych w sufit wraz z kinkietami, to gwarancja stworzenia wyjątkowej aranżacji.

Jak montować kinkiety, by spełniały swoje funkcje? Decydując się na taki sposób oświetlenia lustra, należy pamiętać o kilku elementach. Światło nie może razić w oczy, dlatego lepiej sprawdzają się zamknięte klosze i te o mlecznym szkle. Alternatywą jest lampa ze światłem kierowanym ku górze. Punkty świetlne muszą zostać rozmieszczone w równych odstępach, jeśli mają znaleźć swoje miejsce nad górną krawędzią lustra. Gdy stawia się na te montowane bocznie, należy zachować symetrię.

Światło główne

Spore łazienki nie mogą obejść się bez światła głównego. Zastosowanie punktowych źródeł, na przykład montowanych w sufitach podwieszanych, daje szansę na zachowanie nieograniczonej przestrzeni. Ponadto zwykle są to oprawy wykorzystujące technologię ledową. Można zatem dodatkowo liczyć na walor energooszczędności i oprawy, które się nie nagrzewają.

Idąc bardziej w stronę klasyki, a także efektu eleganckiej łazienki czy też stylistyki glamour, warto sięgnąć po żyrandole i luksusowe lampy wiszące. Ich pielęgnacja i utrzymanie w czystości nie muszą być wymagające. To detale, wysokiej jakości materiały, subtelny dodatek kryształków i kolorystyka, decydują o pożądanym efekcie. Duże łazienki świetnie nadają się do zastosowania takich lamp.

Łazienki i ich dekoracje

Dekoracje pozwalają wyeksponować zastosowaną aranżację. Są po prostu niezbędne, w każdej łazience, niezależnie od jej wielkości. Sprzyjają tworzeniu konkretnej atmosfery łazienkowego wnętrza. Jeśli mamy na myśli duże łazienki, dobrze jest postawić na oświetlenie, które jednocześnie będzie dekoracją. Dlaczego w taki sposób? Bo uporządkowana łazienka, bez zbyt wielu elementów wyposażenia, jest przyjaźniejsza w odbiorze.

Ci z nas, którzy mają do dyspozycji duże łazienki, mogą spełnić swoje marzenia o unikalnej aranżacji. Stają jednak przed pewnym wyzwaniem, bo oświetlenie przestronnych pomieszczeń wymaga przemyślanych rozwiązań.

Ocena