Z pewnością każdy z nas pamięta krążący w mediach żart, kiedy to podczas spacerowania po ogrodzie ktoś natrafia na położone grabie. Stąpając na nie doprowadza do powstania siniaków na czole. Niestety, pośród naszych zielonych przestrzeni tak pozostawione narzędzia ogrodnicze, nie tylko grabie, mogą skutkować uszkodzeniami ciała. To między innymi dlatego warto pomyśleć o stosownym miejscu do ich przechowywania. Co podpowiada nam rynek?

Domki narzędziowe

Domki narzędziowe to uniwersalne rozwiązanie. Co więcej, ich forma i wymiary sprawiają, że po pierwsze – wpisują się w estetykę ogrodów, po drugie – nadają się do przechowywania nie tylko narzędzi. Dostępne są wykonania z różnych materiałów. Można przebierać pośród kształtów i kolorów, a następnie dostosowywać je wraz z miejscem montażu w taki sposób, aby aranżacja ogrodu była spójna i wciąż estetyczna.

Wspominając o różnych formach, mamy na myśli typowe domki na narzędzia, ale i szafy narzędziowe. Mogą to być również skrzynie ogrodowe, które równie dobrze sprawdzają się pośród balkonów i tarasów. Tak naprawdę tylko od nas, naszych potrzeb oraz aranżacji ogrodu zależy, który produkt wybierzemy. Przede wszystkim miejmy na uwadze to, że domki narzędziowe powinny być funkcjonalne, trwałe, odporne na działanie czynników zewnętrznych i będące w stanie pomieścić rozmaite artykuły ogrodnicze.

Tworzywo, metal czy drewno?

Domki, do których produkcji posłużyło tworzywo sztuczne, są tanie i lekkie, ponadto proste w montażu, a także w demontażu. Cechuje je wodoodporność. Nie poddają się działaniu promieniowania UV i warunków atmosferycznych. Są również łatwe do utrzymania w czystości. Można wybrać model, który będzie imitował naturalne drewno, co oznacza możliwość wkomponowania w aranżację zielonej przestrzeni i otaczającej przyrody.

O estetykę domków czy szaf narzędziowych wykonanych z tworzyw, nie trzeba się martwić. Producenci oferują nam bowiem modele klasyczne, nowoczesne, ale i te bardziej fantazyjne, by każdy ogród zyskał na jeszcze ciekawszej aranżacji, a nie jej zaburzeniu.

Metalowe domki i szafy są cięższe, ale ich masywność daje się odczuć w większej wytrzymałości. Są wodoodporne, nie poddają się działaniu warunków atmosferycznych, w tym promieniowania UV. Ich utrzymanie w czystości jest równie proste, co w przypadku poprzedniej propozycji. Nieco więcej do życzenia pozostawia estetyka. Ponadto nie można liczyć na dobrą izolację względem temperatur, dlatego nie nadają się one dla majsterkowiczów.

Jeśli estetyka jest dla nas równie ważna, co funkcjonalność, to dobrym wyborem będą domki narzędziowe wykonane z drewna. Ten materiał najlepiej komponuje się z zielonym terenem. Jednocześnie nie brakuje mi uniwersalności pod względem wyglądu, dlatego może się on stać nawet dodatkowym elementem aranżacyjnym ogrodu. Drewno wymaga konserwacji i impregnacji, a także okresowego stosowania dodatkowych środków zabezpieczających. To konstrukcje najbardziej wymagające i najdroższe, ale rekompensujące to wyglądem i trwałością.

O czym warto pamiętać?

Zanim wybierzemy konkretny model domku na narzędzia, szafy narzędziowej czy skrzyni ogrodowej, należy przemyśleć miejsce montażu. Ponadto zastanowić się, jakie artykuły planujemy przechowywać wewnątrz, co pozwoli dobrać właściwy wymiar. Nie bez znaczenia pozostaje estetyka. To przecież dzięki niej nasze wymarzone ogrody pozwalają na relaks i sprawiają tak wiele radości podczas ich urządzania oraz przeprowadzania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętajmy o tych wskazówkach!

Ocena