Biuro domowe może być ergonomiczne

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną. Jednak w zaciszu własnego domu nie zawsze pracuje się dobrze. Ergonomiczne biuro domowe podnosi naszą efektywność i pozwala lepiej skoncentrować się na wykonywanych zadaniach. W przyjaznym otoczeniu staje się to znacznie łatwiejsze i przyjemniej. Warto o tym pamiętać, planując domową przestrzeń.

Na czym polega ergonomia urządzonego w domu biura? Chodzi tu o takie ustawienie mebli, sprzętów i oświetlenia, które ułatwi wykonywanie zadań służbowych. Ich wzajemna względem siebie lokalizacja, odległości oraz ustawienie – wszystko to ma ogromne znaczenie.

Urządzasz biuro domowe? Unikaj rozpraszaczy

W pomieszczeniu przeznaczonym do pracy, nie powinno być zbyt wielu przedmiotów i sprzętów, które będą nas odciągać od powierzonych zadań. Wnętrze przeznaczone do pracy powinno być przyjemne pod względem wizualnym, ale nie może być przeładowane gadżetami. Warto też zastanowić się nad zastosowaniem aplikacji, które mierzą efektywność pracy. Dzięki nim możemy monitorować, ile czasu realnie poświęcamy na wykonywanie obowiązków służbowych, a ile, często nieświadomie, spędzamy na portalach społecznościowych, przeglądaniu aukcji internetowych i innych stronach, które absorbują naszą uwagę.

Ustawienie biurka, komputera oraz innych mebli i sprzętów

Biuro domowe powinno zostać wyposażone w wygodne meble. Podstawę stanowi biurko oraz dopasowany do niego fotel. Można ustawić je przodem do okna, z drugiej jednak strony warto zastanowić się nad tym, czy nie będzie nam przeszkadzało, jeśli będziemy siedzieli tyłem do drzwi. Szczególną uwagę należy zwrócić na fotel do pracy. Wygodna pozycja jest bardzo ważna. Znaczenie ma tutaj wysokość siedziska, kształt oparcia oraz obecność podłokietników. Biuro domowe będzie doskonale spełniało swoje zadanie, jeśli po kilku godzinach pracy nie odczujemy dyskomfortu oraz zmęczenia.

Kolejna kwestia to ustawienie komputera. Monitor powinien się znaleźć na wysokości oczu pracownika. Ważne jest także to, na jakiej wysokości znajduje się blat biurka. Kolana siedzącej na fotelu osoby powinny tworzyć kąt prosty, a stopy swobodnie spoczywać na podłodze. Jeśli biuro domowe przewiduje obecność innych mebli i sprzętów, które potrzebne będą podczas pracy, warto ustawić je w takim miejscu, w którym będą łatwo dostępne bez konieczności wstawania z fotela.

Oświetlenie podczas pracy

Nie mniej istotną kwestią od ustawienia mebli pozostaje oświetlenie. W biurze domowym najlepiej sprawdzi się światło o barwie zimnej. Jak wskazują badania, dzięki niemu czujemy się bardziej skoncentrowani na wykonywanych zadaniach i lepiej pracujemy. Szybciej też przyswajamy nową wiedzę i stajemy się efektywniejsi. W takim pomieszczeniu najlepiej przewidzieć dwa rodzaje opraw. Oświetlenie ogólne powinno rozjaśnić całe wnętrze, a ustawiona na biurku lampka umożliwić pracę wieczorem, gdy nie chcemy zapalać oświetlania głównego. Lampka na biurku powinna zostać ustawiona w taki sposób, by nie powodować zjawiska olśnienia.

Stosując się do powyższych zasad, sprawimy, że biuro domowe stanie się wygodne i estetyczne. Stworzymy też doskonałe warunki do pracy, podnosząc tym samym swoją efektywność.

Ocena