Białe wnętrze, wszędzie biel – pośród mebli, firan, zasłon, podłóg i dodatków. Czy taka aranżacja ma rację bytu? Biel jest niewątpliwie szlachetna, ale w nadmiarze przypomina nam raczej szpitalne ściany. Istnieje dość cienka granica między wnętrzami, które z bielą w tle staną się higieniczne i szlachetne, a sterylnie czyste i nieprzyjazne. Podpowiadamy, w jaki sposób korzystać z tego koloru.

Białe wnętrze… różne odcienie

Biel to szerokie możliwości. Można pokusić się o drewnianą białą podłogę, która ma zupełnie inny odcień niż lakierowane fronty białych mebli. W zależności od tego, jaki charakter wnętrza chcemy uzyskać, będziemy wybierać różnorodne białe materiały, jak i odmienne odcienie. Biel może być zbliżona do subtelnej żółci, a nawet koloru écru. Innym razem wybierzemy tę, która posiadać będzie pigment niebieski.

Zupełnie inaczej wygląda białe wnętrze przełamane kontrastowymi dodatkami, a odmiennie takie, które nawiązuje do stylistki shabby chic. Ten ostatni wystrój charakteryzują elementy, które są postarzane, czasami nawet specjalnie. Możliwości jest zatem wiele, a pomieszczenia w bieli nie muszą kojarzyć się ze sterylnymi salami szpitalnymi.

Biały i kontrastowe dodatki

By urządzić białe wnętrze w sposób estetyczny i harmonijny, potrzeba sporo wiedzy, wyczucia i umiejętności doboru odpowiednich elementów. Wnętrza w całości mogą być białe, bo wiele jesteśmy w stanie zdziałać nie tylko odcieniami tej barwy, ale i różnorodnymi strukturami, fakturami, materiałami. Takie „higieniczne” przestrzenie staną się cieplejsze i przyjazne, jeśli uzupełnimy je o ciepłe światło oraz miękkie pledy czy puszyste poduszki.

Ciekawą alternatywą jest przełamywanie kontrastowymi kolorami. Na pierwszym miejscu pojawia się czerń, która z bielą tworzy duet doskonały. W salonach i reprezentacyjnych pomieszczeniach, a także gabinetach, można dołożyć coś z palety barw szlachetnych – bordo, zieleni lub granatu. W sypialniach lepiej biel łączyć z beżami i brązami.

Uniwersalna barwa na każdą okazję

Biel jest jednym z najbardziej uniwersalnych kolorów. Pasuje do każdego wnętrza i każdej aranżacji. Sprawdza się w pokojach dziecięcych, łazienkach, kuchniach czy salonach, jak i sypialniach. Biel uzupełnia stylistyki skandynawskiej, wspomnianego shabby chic, wystroju rustykalnego czy prowansalskiego. Trudno się dziwić, że szukamy inspiracji pośród uniwersalnej bieli, ale kompletnie dalekiej od banalnych wykonań.

Poszukajmy inspiracji i zestawiajmy ze sobą różnorodne odcienie bieli. W łazience możemy zastosować te z pigmentem niebieskim. Również w propozycjach nowoczesnych i chłodnych taki odcień świetnie się sprawdzi. Z kolei romantyczne i intymne przestrzenie, które mają stać się naszym azylem, potrzebują cieplejszego kierunku.

Dajmy szansę swoim wnętrzom także na to, by skorzystać z rozmaitych faktur, które w tym „higienicznym” kolorze, zaczynają nabierać indywidualnego charakteru. Białe wnętrze? Czemu nie! Nie dość, że cudownie harmonijne, to i wyjątkowo przyjazne naszym domostwom.

Ocena