Koperty bąbelkowe stanowią jeden z najczęściej stosowanych materiałów do pakowania i przesyłania delikatnych przedmiotów. Ich powszechna dostępność i liczne zalety sprawiły, że dziś cieszą się dużą popularnością. Nie tylko chronią towar przed uszkodzeniami mechanicznymi, amortyzując wszelkiego rodzaju wstrząsy, drgania i uderzenia, ale również przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, w tym wilgoci. Właściwości kopert bąbelkowych umożliwiają skuteczną ochronę przesyłanych przedmiotów przed zniszczeniem i podnoszą ich bezpieczeństwo w transporcie.

Koperty bąbelkowe stworzone zostały po to, aby chronić delikatne, kruche i cenne przedmioty w czasie wysyłki. Choć ich budowa nie jest skomplikowana, zapewnia doskonałą ochronę przesyłanych przedmiotów. W czym tkwi ich sekret? Właśnie w tej budowie i zastosowanych do produkcji kopert bąbelkowych materiałach.

Jak zbudowane są koperty?

Koperty bąbelkowe złożone są z dwóch różnych warstw: zewnętrznej i wewnętrznej. Warstwa zewnętrzna zaopatrzona jest w pasek, pod którym znajdziemy mocny klej, umożliwiający zaklejenie koperty i zabezpieczenie w ten sposób znajdującego się wewnątrz przedmiotu przed przypadkowym wysunięciem się ze środka. Tę warstwę wykonuje się z papieru.

Wewnątrz znajduje się druga warstwa, która nadaje kopercie bąbelkowej charakterystycznych właściwości. To wykonana z folii bąbelkowej kieszeń, którą wyłożona jest od wewnątrz koperta papierowa. Dzięki niej właśnie możliwa jest amortyzacja wstrząsów i drgań powstałych w czasie transportu towarów. Specyficzna struktura koperty bąbelkowej sprawia, że ta działa jak poduszka powietrzna. Ułożone w regularnych, niewielkich odstępach małe, wypełnione powietrzem pęcherzyki zapewniają doskonałą ochronę. Atutem folii jest też ochrona zawartości koperty przed deszczem, śniegiem i wilgocią.

Zastosowanie kopert bąbelkowych

Pokrótce można byłoby powiedzieć, że koperty bąbelkowe zapewnią podczas transportu ochronę każdego niewielkiego i mogącego ulec uszkodzeniu przedmiotu. Jak to jednak zwykle bywa, najlepiej przemawiają do nas przykłady. Poznajmy więc możliwości zastosowania kopert bąbelkowych na konkretnych przykładach. Najczęściej wspomina się o ich zastosowaniu do zabezpieczania na czas transportu takich towarów jak biżuteria oraz płyty CD. Nieco mniej pisze się, choć wcale nie są do tego celu rzadziej stosowane, o wysyłce elektroniki.

Koperty mogą znaleźć zastosowanie także do zabezpieczania innych kruchych, delikatnych i podatnych na zniszczenie przedmiotów. Warunek jest tylko jeden. Przedmioty te muszą być na tyle małych rozmiarów, by zmieściły się w kopercie. Koperta bąbelkowa, do której schowany zostanie przedmiot, skutecznie ochroni go przed stłuczeniem, zarysowaniem, połamaniem oraz zawilgoceniem.

Dla kogo?

Koperty bąbelkowe przeznaczone są dla każdego, kto wysyła delikatne, podatne na zniszczenia oraz wartościowe przedmioty. Wykorzystują je zarówno osoby indywidualne, jak i przedstawiciele różnych firm. Doskonale sprawdzają się w branży e-commerce oraz sklepach wysyłkowych. Ich niewątpliwe atuty, takie jak skuteczna ochrona przesyłanych towarów, powszechna dostępność oraz stosunkowo niska cena sprawiają, że wybierane są chętniej niż inne rodzaje opakowań.

Warto pamiętać, że stosując koperty bąbelkowe, nie potrzeba już używać innych akcesoriów do pakowania. Koperty posiadają bowiem mocny klej, który umożliwi zamknięcie koperty oraz wykonane z folii bąbelkowej wypełnienie, które skutecznie ochroni zawartość. Natomiast w przypadku tekturowego pudełka konieczne będzie jeszcze zastosowanie mocnej taśmy klejącej oraz wypełniacza do paczek.

Koperty bąbelkowe dostępne są w różnych rozmiarach oraz dwóch wersjach kolorystycznych – białej i brązowej. Standardowe rozmiary, z którymi możemy się spotkać to: A11, B12, C13, D14, E15, F16, G17, H18, I19, K20. Dostępność różnych rozmiarów kopert pozwala na lepsze dopasowanie ich wielkości do gabarytów przesyłanych towarów.

Bezpieczne przesyłanie przedmiotów

Koperty bąbelkowe umożliwiają bezpieczne przesyłanie przedmiotów. Bez względu na to, czy zapakujemy do środka biżuterię, elektronikę, odzież, czy inne przedmioty, jeśli zapakowane zostaną w odpowiedni sposób, dotrą na miejsce przeznaczenia w nienaruszonym stanie. Do pakowania nie są już potrzebne taśmy samoprzylepne ani inne akcesoria. Wystarczy koperta bąbelkowa, która zostanie właściwie dopasowana rozmiarem do gabarytów przedmiotu.

Koperta nie może być zbyt mała ani zbyt duża. W tym pierwszym przypadku przesyłany przedmiot mógłby przemieszczać się w trakcie transportu, co w konsekwencji doprowadziłoby do jego uszkodzenia, w drugim – małe opakowanie mogłoby ulec uszkodzeniu już w trakcie wkładania do niego przedmiotu, przez co to nie chroniłoby dostatecznie dobrze przedmiotu podczas transportu. Optymalna wielkość koperty to taka, która umożliwi swobodne włożenie do niej przesyłanego przedmiotu, nie pozwoli jednak na jego przemieszczanie się w czasie transportu.

Ocena